Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет лансира идеята за връщане на американски войски в Панама, за да „охраняват“ стратегически важния канал. Това редложение бързо беше отхвърлено от правителството на страната.
По време на посещението си в Панама Хегсет намекна, че „по покана“ САЩ биха могли да „възстановят“ военни бази или военновъздушни станции и на ротационен принцип да разположат американски войски на провлака, който Вашингтон завладя преди 35 години, предаде АФП.
Откакто дойде на власт през януари, президентът Доналд Тръмп неведнъж е заявявал, че Китай има твърде голямо влияние върху канала, който обслужва около 40% от контейнерния трафик на САЩ и 5% от световната търговия.
Неговата администрация обеща да си „върне“ контрола върху междуокеанския воден път, който САЩ финансираха, изградиха и контролираха до 1999 г.
Хегсет намекна, че множеството бивши американски военни бази, които се намират в Панама, могат отново да бъдат използвани за настаняване на американски войски.
Той заяви, че споразумението, подписано с Панама тази седмица, е „възможност за възстановяване, независимо дали става въпрос за военна база, военновъздушна станция, места, където американските войски могат да работят с панамските войски за повишаване на способностите и сътрудничество по ротационен начин“.
Хегсет посочи възможността за „съвместни учения“, но споменаването на „ротационни“ сили вероятно ще предизвика недоволството на панамците, за които изключителната собственост върху канала е източник на силна национална гордост.
САЩ отдавна участват във военни учения в Панама.
Но по-дългосрочни ротационни сили, като тези, които САЩ поддържат в Дарвин, Австралия, са политически токсични за десноцентристкия лидер на Панама Хосе Раул Мулино.
Неговото правителство бързо отхвърли идеята.
„Панама ясно заяви чрез президента (Хосе Раул) Мулино, че не можем да приемем военни бази или отбранителни обекти“, заяви министърът на сигурността на Панама Франк Абрего в съвместна публична изява с Хегсет.