В навечерието на 24 май в Израел се проведе Четвъртият събор на българите – събитие, което събра изселили се от България евреи и техните потомци. Те се стекоха към гората, носеща името на България, разположена недалеч от Йерусалим.
Още от ранните часове на деня, с коли, автобуси, пикапи или пеша, хората пристигаха от близките български мошави – селскостопански кооперативи, разположени на около десетина километра. Те се насочиха към едно необикновено място – гора, каквито по принцип няма в Израел, защото липсват саморасли лесове. Тази е създадена изцяло от доброволци, засадили всяко дърво, и се простира на няколко десетки декара.
Съборът се провежда традиционно в дните около 24 май, като изключение правят само годините на пандемията и миналогодишната война. Мястото се превръща в истински празник – с хора, хуморески и топли срещи между роднини и приятели, които не са се виждали отдавна.
Посланичката на България в Израел, Славена Гергова, сподели:
„24 май е важна дата за българските евреи, защото тогава не се допуска депортацията им от България – това е по време на Втората световна война. Другата важна дата е 9 март. Така че днес, на този събор под формата на пикник, хората показват своята любов към живота.“
До неотдавна хорото на събора се водеше от най-възрастните – онези, които са пристигнали от България през края на 40-те и началото на 50-те години на XX век. В детството си те са живели в Яфо, където българските танци били неизменна част от празниците. Днес, поради възрастта им, те вече не могат да се включат активно, но хорото продължава да бъде част от празника.
В последните години в Израел се организират субсидирани курсове по български песни и танци, в които участват потомци на българските преселници. По време на масовите празници хорото се води от един или двама души, за да могат и онези, които не познават добре фолклора, да се включат. А в центъра се оформя втори кръг, където курсистите танцуват с по-сложни стъпки, съобразени с музиката.
Аз пък мислих ,че в Газа!