„Длъжността, политическият статус или общественият авторитет на едно лице не могат да служат като основание за изключване от наказателна отговорност. Задължение на прокуратурата е да разследва всяко съмнение за извършено престъпление – обективно, безпристрастно и независимо. Принципът на равенство пред закона не подлежи на компромис.“ Това обявяват в своя позиция от Асоциацията на прокурорите в България. Поводът е публичният дебат по действията на прокуратурата по досъдебно производство срещу кмета на гр. Варна Благомир Коцев.
Ето какво пише в декларацията на Асоциацията:
„Асоциацията на прокурорите в България изразява своята сериозна загриженост от начина, по който в последните дни се води публичният и медиен дебат относно действията на прокуратурата по досъдебно производство, по което в качеството на обвиняеми са привлечени четири лица, включително и кметът на гр. Варна – г-н Благомир Коцев.
Принципът на равенство пред закона е в основата на всяка правова държава. прокуратурата прилага закона еднакво спрямо всички граждани.
Длъжността, политическият статус или общественият авторитет на едно лице не могат да служат като основание за изключване от наказателна отговорност. Задължение на прокуратурата е да разследва всяко съмнение за извършено престъпление – обективно, безпристрастно и независимо. Принципът на равенство пред закона не подлежи на компромис.
Прокуратурата има не просто право, а конституционно задължение да разследва всяко престъпление, независимо от това кой е предполагаемият извършител и какъв пост заема. Процесуалните действия на прокуратурата се извършват при стриктно спазване на закона и подлежат на контрол, осъществен от независим съд.
Всички мерки за процесуална принуда, включително исканията за задържане под стража, подлежат на последваща преценка и контрол от съда. Именно съдът е органът, който гарантира баланса между правата на обвиняемия и обществения интерес. В този смисъл внушенията за еднолично и произволно поведение на прокуратурата са неоснователни и подвеждащи.
Категорично се противопоставяме на всякакви квалификации, целящи да представят действията на прокуратурата като политическа репресия. Тези твърдения подриват устоите на съдебната власт, рушат доверието в институциите и пречат на прокуратурата да изпълнява своите функции в служба на обществото, възпрепятствайки усилията за ефективна борба с корупцията. Внушенията от последните дни за репресии и „пиар акции“ не почиват на факти, а на политически интереси, които нямат нищо общо с работата на правораздавателните органи. Travel destinations
Асоциацията на прокурорите в България застава в защита на колегите от Софийската градска прокуратура, ангажирани с конкретното досъдебно производство, които стриктно и професионално изпълняват служебните си задължения.
В последните дни наблюдаващите прокурори са подложени на персонални нападки, подигравателни коментари, публична и професионална дискредитация. Призоваваме за уважение към принципите на разделение на властите и независимост на съдебната система и прокуратурата в частност. Личните атаки срещу конкретни магистрати са неприемливи. Този подход не само е несъвместим с добрия тон, но и създава атмосфера на натиск и вмешателство при изпълнение на служебните задължения на магистратите.
Преходът от институционална критика към персонална агресия създава опасен прецедент. Критичността към действията на държавните органи е основно право в демокрацията, но тя трябва да бъде аргументирана, обоснована и почтена, а не личностна и дискредитираща.
Асоциацията на прокурорите в България призовава за спазване принципа на разделение на властите. Гражданската и медийната критика е допустима, но трябва да бъде градивна, аргументирана и в рамките на правото на свободно изразяване, а не на лична дискредитация.
Асоциацията на прокурорите в България ще продължи да отстоява професионализма и независимостта на всички прокурори, които ежедневно изпълняват дълга си, прилагат закона безпристрастно, в интерес на обществото и ще се противопоставя срещу всякакви опити за натиск, уронване на авторитета и политизиране на правосъдието.“
Кога Асоциацията ще застане зад правото и интересите на гражданите ! Прокуратурата е най безотговорната институция в България с ниско обществено доверие! Ало от асоциацията на Прокурорите вас интересува ли ви това,че хората не ви вярват?
Асоциацията на мутрите? Основниите укриватели? Другите милионер с офшорни сметки и имоти по целия свят? ОПГ маскирана на УЖ прокуратура? Крайно време е да им се отнеме монопола в обвинението! Монопол който използват като чадър в качеството си на съучастници. Всеки следва да има право да повдига обвинения по Наказателния Кодекс а съда да решава през експертизи, вещи лица, има ли престъпление или не! А сега си представете, че се самоуправлявахме през референдуми по примера на Швейцария. И на даден референдум, се подложи точка касаеща ,,Нов истински Наказателен Кодекс“ приет на референдум – единствената форма на независимост. А защо не копи пейст на цял такъв от държава която е пример за нас от към справедливост? В цялост и пълнота без побългаряване!
,, НК на САЩ където дават 800 годишни присъди „? А съм чувал и за 1600 годишна присъда. С ДА/НЕ ? Или защо не на Китай където държавни крадци ги отвежда публично на стадиона с ДА/НЕ. Дали някой ще посмее да открадне стотинка след като знае какво ще последва ? В цял свят има крадци и убийци , техния брой е ограничен именно от последствията, наказанията. Да не говорим, че от над година ИИ повдига обвинения, който ИИ не бърка доказано в над 97% от случаите. Няма кой да му се обади, няма зависимости,, няма лични офшорни сметки, имоти по света, вътрешни убеждения, разбирайте мотив $€. Дали някой освен тези престъпни шайки на които казвате парламент ще гласува с ,,НЕ „?
Закона за пътищата на Германия с ДА/НЕ.
Закона за здравеопазване на Франция или защо не на Испания с ДА/НЕ.
Закона за енергетиката на Белгия където има над 200 доставчика на ток, или защо не на Франция където доставчика е държавен и личния интерес от надписване на сметки е изключен.
Търговския закон на Англия и т.н и т.н.
Нима ще откриваме топлата вода ? Референдумите отварят широко вратите за единствената форма на демокрация. Като по този начин може внесем ИЗБОРНО най хубавото от целия свят именно тук. И тук съответно да стане най хубавото място за живеене от към справедливост и икономическа СВОБОДА за развитие – стандарт на живот.
Тази фалшива символична представителност е имала някакъв символичен смисъл пред век, когато е липсвала такава електронна свързаност между хората-собствениците. Защо са ми днес посредници , УЖ представители, след като мога да гласувам през телефона си 200 пъти за 200 секунди време=3 минути и 20 секунди. Мога да платя през телефона си данъците ми, мога да си купя престъпна винетка през него, мога дори да банкирам, но забележете не мога през същия този телефон да решавам за какво да се изразходват данъците ми- патите ми?! Примера с ,,капачки“ за линейки е показателен. Ама видите ли, собствениците, хората, щял някой да ги подведе?! Кухи мантри спуснати от престъпното статукво и обслужващи единствено и само -същото! Никога не може да подведете едно общество в мнозинството му кое за него е добро и кое не! Референдумите в Трън, Катуница, Добруджа са самопоказателни в това отношение. Но и да попаднем в тази хипотезата, че даден референдум не дава желаните резултати, или не е в обществена полза? Незабавна корекция на последващ такъв – и така до съвършенство колкото и абстрактно да звучи. Надграждане и надграждане. Това следва да е процес и форма на самоуправление, а не изключение на 20 години един референдум.
Когато видите, депутати, президенти, министри, кмЯтове, и всякаква подобна престъпна п@пл@ч – да протестират на площада, поради това, че собствениците – хората, са отхвърлили поредния им престъпен закон на електронен референдум, само и единствено тогава ще преживеете усещането за общество, държава, демокрация.