Китай изрази подкрепа за стремежа на американския президент Доналд Тръмп да постигне споразумение с Русия за прекратяване на войната в Украйна по време на срещата на външните министри на Г-20 в Южна Африка. В същото време съюзниците на САЩ се обединиха около украинския президент Володимир Зеленски, съобщава Ройтерс.
По-малко от месец след началото на втория си мандат, Тръмп радикално промени американската политика по отношение на войната. Той спря усилията за изолиране на Русия, като осъществи телефонен разговор с руския президент Владимир Путин и започна преговори между висши представители на САЩ и Русия, като в същото време игнорира Украйна, отбелязва Ройтерс.
В сряда Тръмп нарече Зеленски „диктатор“, а коментарът му предизвика подкрепа за украинския президент от страните членки на Г-20, включително Австралия, Германия и Обединеното кралство.
Китайският външен министър Ван И заяви по време на срещата, че страната му подкрепя всички усилия за мир в Украйна, включително недавния консенсус между САЩ и Русия.
„Китай е готов да продължи да играе конструктивна роля в политическото решение, като се вземат предвид нуждите на страните и притесненията на международната общност“, добави той.
Ван не повтори изказването си от Мюнхенската конференция по сигурността, че всички заинтересовани страни в конфликта трябва да участват в мирните преговори.
Китай иска да осигури участие в каквото и да било споразумение между Тръмп и Кремъл, за да не допусне Русия да се измъкне от влиянието му, коментират анализатори.
„Президентът Тръмп с директния си подход към Путин заличи шансовете на Китай да играе ключова роля“, каза Руби Осман, експерт по Китай в Института за глобални промени „Тони Блеър“.
Тя добави, че Китай може да се фокусира върху обсъждането на своята роля в евентуалното възстановяване и поддържане на мира, което би му осигурило по-силен интерес в европейската сигурност.
Във вторник администрацията на Тръмп обяви, че ще проведе допълнителни разговори с Русия за прекратяване на конфликта, който трае почти три години, след среща, продължила четири и половина часа в Саудитска Арабия.
Русия определи разговорите като полезни, но засили своите изисквания, настоявайки, че няма да позволи на Украйна да стане член на НАТО.