Лекарите твърдят, че инжектирането на злато в очните ябълки може да възстанови загубеното зрение, съобщава уебсайтът Futirism.
В ново проучване екип от учени в университета „Браун“ е установил, че инжектирането на златни наночастици в очите на мишки с ретинални нарушения помага за стимулиране на зрителната система на гризачите и възстановяване на част от зрението им.
Когато са насочени с инфрачервени лазери, микроскопичните златни частици възпроизвеждат електрически сигнали, подобни на тези, излъчвани от клетките в ретината, които са от съществено значение за зрението, но са увредени от състояния като макулна дегенерация.
„Това е нов тип ретинална протеза, която има потенциал да възстанови зрението, загубено в резултат на дегенерация на ретината, без да се налагат сложни хирургични интервенции или генетични модификации. Смятаме, че тази техника може потенциално да промени парадигмите на лечението на дегенеративни заболявания на ретината.“, заявява в изявление за работата си водещият автор Джиаруи Ние, изследовател в Браунския университет и Националните институти по здравеопазване.
Най-честото заболяване на ретината, свързано с възрастта, е макулна дегенерация, при която се увреждат клетките в ретината, наречени фоторецептори, което води до замъглено зрение, слепи петна и в напреднали стадии до пълна загуба на централното зрение. Тези фоторецептори са под формата на „конусни“ клетки, отговорни за възприемането на цветовете, и „пръчковидни“ клетки, които се справят с условия на слаба осветеност. Когато светлината падне върху тях, конусите и пръчиците изпращат малки електрически импулси, които се предават на биполярни и ганглионни клетки, които обработват сигналите, преди да бъдат изпратени към мозъка. Ако фоторецепторите са увредени обаче, цялата зрителна верига се прекъсва.
Но златните наночастици – по-специално плазмонични златни нанопръчки – могат ефективно да ги заменят. В експериментите с мишки изследователите откриха, че фокусирането на инфрачервена светлина върху металните частици генерира топлина, която стимулира биполярните и ганглионните клетки, точно както биха го направили фоторецепторите. Това доведе до повишена активност в зрителните кортикални области на мозъка на мишките, което показва, че зрителните сигнали всъщност се приемат и че зрението им е частично възстановено. И досега екипът не е наблюдавал никакви странични ефекти от този подход.
„Показахме, че наночастиците могат да останат в ретината в продължение на месеци без значителна токсичност“, заявява Ние.
Приложено при хора, чифт очила ще излъчват инфрачервени лазери, кодиращи изображения, събрани от вградена камера, в златните наночастици и впоследствие визуалните сигнали се изпращат към мозъка. Екипът отбелязва, че подобен подход е бил предложен преди няколко години, но това, което е от решаващо значение е, че този не изисква хирургична интервенция, а само сравнително проста инжекция.
Джиаруи Ние вярва, че подходът има и други предимства, като например позволява изображение с много по-висока разделителна способност и пълно зрително поле. Въпреки, че е обещаващ, все още предстои да се извърши значителна изследователска работа, преди да може да бъде изпробван в клинични условия върху хора, казва Ние.