София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

Испански експерт: Рано е да се говори за повишена смъртност и заразност на новия щам

"Всеки вирус постоянно мутира, това е естествена част от биологията", твръди биологът Хавиер Янес

3 годиниОбщество 7 Боян Марков

"Преждевременно е да се говори за повишена заразност и смъртност на новия щам на коронавируса във Великобритания". Това заяви Хавиер Янес - испански биолог и доктор по биохимия и молекулярна биология.

"По отношение на новия вариант на коронавируса на SARS-CoV-2 на COVID-19, идентифициран в Обединеното кралство и който предизвиква паника, бих искал да приведа тук няколко факта, за да поставя нещата в подходящия им контекст", допълни още той.

"Всеки вирус постоянно мутира. Това е естествена част от биологията. По отношение на вируса COVID-19 вече има стотици хиляди мутации. В протеина с шипове, този, който се свързва с клетките, вече има около 4000 мутации, каталогизирани, според геномния консорциум на COVID-19 в Обединеното кралство", пише биологът за сайта 20minutos.

Борис Джонсън каза за този нов вариант, който се появи в Англия, наречен B.1.1.7 или VUI-202012/01, че е 70% по-заразен. Данните идват от доклад на британския правителствен консултативен комитет, според който геномната последователност на варианта предполага, че той може да се умножи 71% по-бързо (т.е. 1,7 пъти), което може да се превърне в увеличение на скорост на възпроизводство (колко души заразява средно всеки заразен човек) между 0,39 и 0,93.

С други думи, ако в момента скоростта на размножаване на вируса в Испания е почти 1 (под 1 е, когато епидемията започне да намалява), с новия вариант тя би могла да нарасне между 1,4 и почти 2.

И тъй като все още няма налични проучвания, всичко по-горе е теоретично. Всъщност списание Science казва, че експертите не се доверяват на тези прогнози: според вирусолога Кристиан Дростен - водещият експерт в Германия, първият, който разработва PCR тест срещу този нов вирус - „има твърде много неизвестни, за да се каже нещо подобно“.

Дростен посочва, че новият вариант съдържа заличаване (загуба) на генетичен фрагмент, което, според други проучвания, не увеличава, а по-скоро намалява заразността на вируса. Експертите са съгласни, че е преждевременно да се говори за повишена заразност.

Преди месеци се появи нов вариант на вируса, наречен D614G (поради специфичната мутация, която той носи), който бързо се разпространи из Европа и по-късно по целия свят. Твърди се, че този вариант е много по-заразен, което по-късно е поставено под съмнение. Твърдението, че смъртността се увеличава с 50%, по-късно е отречено.

Ако всъщност този нов вариант беше по-заразен, може да се очаква, че в крайна сметка той ще се наложи върху останалите родове, които циркулират сега. С полети или без полети. Би било странно, ако вече не е по-широко разпространен от това, което беше засечено досега.

По отношение на това дали ще бъде по-опасен или смъртоносен, единственото, което все още може да се каже, е, че не е известно, но че наличните данни не подтикват да се подозира, че е така: британските правителствени експерти са установили 4 смъртни случая от 1000 случая, които биха били при същите нива на смъртност, които вече са известни. Но ще са необходими повече данни, за да се направят съответните заключения.

Накрая питате: може ли човек, който вече се е възстановил от инфекцията, да бъде реинфектиран с този нов вариант? Тестовете откриват ли го? Ще действат ли ваксините?

За първия въпрос експертите посочват, че този вариант може да бъде антигенно различен, което отваря възможността за реинфекция - четири вероятни случая на реинфекция са открити сред 915 души с новия вариант. Отново няма достатъчно данни.

Що се отнася до тестовете, най-често използваните – PCR, откриват този нов вариант. Все още се оценява дали антигенните тестове ще бъдат валидни.

И накрая, дали сегашните ваксини ще работят срещу този нов вариант – и тук все още няма сигурност. Но фактът, че с течение на времето се появяват нови варианти, които избягват вече наличните ваксини, е нещо, което може да се очаква, още повече при селективния натиск на ваксините. Но учените бяха наясно с това от самото начало.

Прекрасното в RNA технологията, използвана от Pfizer-BioNTech и Moderna-NIAID е, че ваксините могат бързо да бъдат променени срещу нови варианти на вируса, само чрез модифициране на RNA последователността.

Накратко - има ли причина за безпокойство? Разбира се, всяка промяна в ситуацията изисква внимателно наблюдение и допълнително проучване. От всички варианти на вируса, които са се появили досега, причината това да породи най-голямо безпокойство е, че съдържа 17 мутации едновременно, което отваря много неизвестни едновременно.

Но бързите отговори, които обществото иска днес, науката все още ги няма", завършва експертът.