Search Suggestions
      събота, 07.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          ПРАЗНИК: Отбелязваме 115 години от обявяването на Независимостта на България

          22 септември 2023 | 00:00 450

          На 22 септември се навършват 115 години от обявяването на Независимостта на България. 

          - Реклама -
            
            

          На този ден, през 1908 г. в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново, с Манифест на княз Фердинанд е обявена Независимостта на България, а князът се провъзгласява за цар на Царство България. Политическият акт е извършен от правителството на Александър Малинов. С него се отхвърля васалната зависимост на България от Османската империя, наложена ѝ от Берлинския договор от 1878 г.

          Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г. От Освобождението на България до обявяването на нейната независимост тя е трибутарно княжество спрямо Османската империя.

          С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд.

          22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 година. Дълго време значимостта на това събитие от новата история не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България – една от най-старите държави в Европа, отново се появява на световната карта след петвековно османско владичество.

          Денят на Независимостта се отбелязва тържествено в различни краища на страната, но център на националното честване е Велико Търново.

          Програмата в града ще започне още в 7,30 ч. със света литургия в църквата „Св. 40 мъченици”, която ще бъде отслужена от Великотърновския митрополит Григорий. В 9 ч. там ще бъде направен водосвет и поръсване на бойното знаме на НВУ и на знамената на държавни и общински институции, учебни заведения и неправителствени организации. След това тържествено шествие ще се отправи към царския дворец на Царевец, където в 10,30 ч. ще се проведе военен ритуал за издигане националното знаме на България, ще прозвучат официални слова и ще бъде направен празничен благослов. 

          В 11 ч. ще бъдат поднесени венци и цветя на Пирамидата на Независимостта, след което празнично шествие ще се отправи към паметник „Майка България“.

          Пред сградата на Община Велико Търново в 12,30 ч. ще започне шоу-спектакъл на участниците във фестивала на военните оркестри, Фестивалът надгражда програмата си с два концерта – един в СУ „Емилиян Станев“ и един в НВУ. 

          В 13,30 ч. ще започне едночасовияj празничен концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили на България. След него програмата ще продължи с концерт на формации от Младежки дом – В. Търново, а в 17 ч. ще започне концерт на Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл. 

          В 18 ч. те ще поведат традиционното Голямо Търновско хоро.

          В 19 ч. на площад „Цар Асен І” жителите и гостите на града ще могат да видят изпълнение на строеви хватки с оръжие от Представителна част на НВУ, в 19,30 ч. ще започне тържествена проверка, последвана от аудио-визуалния спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина” и заря.

          В столицата премиерът акад. Николай Денков ще участва в тържественото честване на площад „Александър I“ в София, където ще произнесе слово по случай 115-ата годишнина от обявяването на Независимостта на България. Тържественото отбелязване на празника започва в 11:00 часа. 

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Божидар Божанов: Борисов почти призна за „бомбите“ с тока и харчи 1 млрд. евро предизборно

          Според Божанов политическите опоненти са планирали кризи, които да избухнат в ръцете на следващо управление, но планът им се е объркал. Той посочи конкретно ситуацията с енергетиката, където според него ГЕРБ са подготвяли почвата за социално напрежение.

          Скандал в София: „Столичен автотранспорт“ купува 18-годишни автобуси на 8 пъти завишена цена

          Сигналът за съмнителната сделка бе оповестен от Ставрев в ефира на „Дарик радио“, където той изрази силното си възмущение от параметрите на контракта

          Скандал с изпита за юристи: Министърът смени спешно комисията заради грешни въпроси

          Заповедта за смяна е подписана заради констатирани сериозни пропуски в работата на досегашния състав
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions