София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Триатлонист спечели 39-ото издание на "Витоша - 100 км."

Емил Стойнев записа първа победа, след като досега три пъти беше подгласник на шампионите

пропускане
2 годиниСпортни 2 Николай Парашкевов

Триатлонист обиколи най-бързо Витоша с велосипед в 39-ото издание на една от най-популярните и многобройни като участници надпревари у нас - "Витоша - 100 км."

Емил Стойнев записа първа победа, след като досега три пъти беше подгласник на шампионите в предишни издания.

При дамите две последователно спукани гуми малко преди финала спасиха рекорда на 
трасето, но не попречиха на Христина Козарева да запише 12-ата си титла 
при 10-ото си участие.

100-километровата Обиколка на Витоша отбелязва това лято своята 39-а годишнина.

Над 2500 са общо участниците в емблематичното състезание, което отново е част от инициатива „София – европейска столица на спорта“.

Стартът на колоездачите бе даден на зазоряване - още в 6 ч. в съботната сутрин от Дончо Барбалов – зам.-кмет на София, който поздрави участниците за куража им да предизвикат самите себе си и им пожела успех по нелекото изпитание по 100-километровия маршрут.

„Радостно е да виждаме толкова много участници, а всеки от вас е победител. Обикновено 
Обиколката завършва с рекорди, нека бъде така и това лято, но най-важното е всички да завършат здрави,“ каза още Барбалов.

След това дългата колона велосипедисти се източваше в продължение на цели 9 мин. към бул. „България“ в посока Бояна и после нагоре по пътя към Златните мостове.

Най-малък сред колоездачите тази година бе 5-годишният Роберт Либкнехт.

Сухото време в последните няколко дни бе добро дошло за участниците и спомогна за по-лекото преодоляване на изморителното трасе.

При мъжете Емил Стойнев пое лидерството и още на 32-рия километър водеше с над 2 минути на миналогодишния шампион Владислав Гюров и на рекордьора и триктарен победител Александър Алексиев.

На 60-ия км Стойнев запази лидерството си и до финала дори го увеличи, но това не му бе достатъчно да подобри върховото постижение от 3.55:44 мин.

В крайна сметка победа за Емил с 4.03:22 ч., втори и Гюров с 4.09:52, а трети Цветан Иванов с 
4.10:59 ч.

„В края на маршрута получих мускулни крампи и намалих темпото, не бях се състезавал две години и това повлия. Щастлив съм с дебютната си победа тук. Каня всички на Празника на колоезденето, който се организира за първи път на 3 юли в столичния Западен парк,“ заяви след финала 
победителят Емил Стойнев. Той е на 30 години, многократен държавен шампион на триатлон и за първи път ликува при шестото си участие в Обиколката на Витоша.

При дамите малшанс с две спукани гуми спаси скоростния рекорд.

 
Многократната победителка Христина Козарева се устреми към поредния си триумф и още на 10-ия километър бе с 3 минути пред Виктория Данова и Ивета Костадинова и с цели 6 пред сензационната миналогодишна шампионка - 14-годишната Йоана Вълканова.

По средата на дистанцията тази преднина бе удвоена и то с темпо под рекорда на Обиколката.

И тогава – малко преди 90-ия км - Христина пука последователно две гуми.

Поправя щетите и успява все пак да финишира първа, но не и да подобри рекорда на Анелия 
Карагьозян от 5.12:11 ч. от 2016 г.

Така златото това лято бе за Христина Козарева с 5.26:50 ч., среброто за Виктория Данова с 5.29:07, 
трета е Ася Борисова 5.31:25.

„Много се забавих с поправките по велосипеда след като първо ми се спука едната гума, после и другата. Това ми попречи за рекорда, но добре, че все пак стигнах до победата. Обичам Обиколката на Витоша – това бе първото ми състезание в живота и след това записах 12 победи при 10-те си участия, тъй като имам и две титли с дуатлона. Тази вечер обаче няма да бягам, а ще помагам на моя приятелка да обиколи планината,“ каза щастливата Козарева след като финишира първа тази сутрин.

И тази година ръководството на Природен парк Витоша даде разрешение маршрутът на Обиколката на Витоша да бъде „осиновен“, което означава, че маркировката и  табелките се поддържат и ползват от всички желаещи целогодишно.