САЩ ще отпуснат на тайванския гигант TSMC до 6,6 млрд. долара под формата на пряко финансиране, за да подпомогнат изграждането на няколко завода на американска територия.
„Днешното окончателно споразумение с TSMC – водещия световен производител на съвременни полупроводници – ще стимулира частни инвестиции в размер на 65 млрд. долара за изграждането на три най-съвременни съоръжения в Аризона“, се казва в изявление на президента Джо Байдън.
Решението на администрацията на Байдън идва около два месеца преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Неотдавна Тръмп разкритикува CHIPS – основен закон, приет по време на мандата на Байдън, който имаше за цел да укрепи американската полупроводникова индустрия и да намали зависимостта на страната от азиатските доставчици, включително Тайван.
Макар че правителството на САЩ е разкрило над 36 млрд. долара безвъзмездни средства чрез този закон, включително предоставянето на TSMC, голяма част от средствата остават на етап надлежна проверка и не са изплатени.
След като дадена сделка бъде финализирана, средствата могат да започнат да постъпват в компаниите, които са постигнали определени етапни цели.
TSMC е втората компания след Polar Semiconductor, която финализира споразумението си с американската администрация.
Първият от трите завода на TSMC ще бъде напълно отворен в началото на 2025 г.
При пълен капацитет трите съоръжения в Аризона се очаква да „произвеждат десетки милиони чипове, които ще захранват продукти като 5G/6G смартфони, автономни превозни средства и високопроизводителни изчислителни системи и приложения за изкуствен интелект“, заявиха от Министерството на търговията.
Преди години Съединените щати произвеждаха близо 40% от чиповете в света, сега този дял е по-близо до 10 % – и нито един от тях не е от най-модерните чипове.