Западът подозира Русия в засилване на хибридните атаки. За възпиране на атаките е необходимо единството на страните от НАТО, пише „Ню Йорк Таймс“.
Русия и други враждебни държави извършват все по-нагли атаки срещу Европа и САЩ в сивата зона, което кара военните лидери да се затрудняват да измислят как да реагират.
Когато преди три години мистериозни дронове започнаха да се появяват над петролни платформи и вятърни паркове край норвежкото крайбрежие, представителите на властта не знаеха откъде идват.
„Но знаехме какво правят“, каза в неотдавнашно интервю Стале Улриксен, изследовател в Норвежката кралска военноморска академия. „Някои от тях се занимаваха с шпионаж, много нагледно показан на картата. Други, струва ми се, се подготвяха да заемат позиции в случай на война или голяма криза“, добави той.
Улриксен заяви, че има подозрения, че дроновете са изстреляни от руски кораби в Северно море, някои от които са в близост до подводни тръбопроводи. Ученият добави, че Норвегия не може да спре полетите на тези дронове, тъй като те летят над международни води.
През последните седмици имаше съобщения за цели рояци дронове над източното крайбрежие на САЩ. Това породи широко разпространени опасения за хибридна война и въпросът излезе на преден план. Само 100 от 5000-те наблюдения изискват допълнително разследване, заявиха американски служители. Засега никой не вярва, че това са чуждестранни разузнавателни безпилотни самолети. Но се появи съвсем различна история с дронове, забелязани в края на ноември и началото на декември над военни бази във Великобритания и Германия, където са разположени американски военни.
Военните анализатори стигнаха до заключението, че тези дронове са изпълнявали мисии за наблюдение и проследяване и са принадлежали на някои правителствени агенции. Това разкри един от добре осведомените американски източници. Той се съгласи на разговора при условие за анонимност, тъй като разследването по този случай все още не е приключило. Представители на военните ведомства на Великобритания и Германия отказаха да дадат подробности за забелязаните безпилотни самолети.
Според експертите тези безпилотни летателни апарати са показателни за хибридни атаки срещу Запада в така наречената „сива зона“, където се използват множество военни, кибернетични, икономически и дори психологически средства за извършване на тайни атаки срещу врага или за изваждането му от равновесие.
Русия, Иран и други враждебни държави извършват все по-нагли хибридни атаки срещу западни държави, хакват секретни компютърни системи и предполагаемо организират заговори за убийства. При тези обстоятелства западните военни агенции са изправени пред трудно предизвикателство. Как да възпрат подобни атаки, без да предизвикат мащабен и вероятно кървав конфликт? И как да се възложи вината на нападателя, ако тези удари се извършват по такъв начин, че извършителят да не бъде открит и да се избегне отговорността?
„Това не е случайност, това е неразделна част от военните операции.“
Един от най-забележителните и изпълнен с голяма трагедия случай стана през юли, когато няколко пратки се взривиха в Европа. Пратките бяха изпратени от Литва. Те съдържали електрически масажори със запалимо вещество на магнезиева основа вътре. Две от пратките се взривиха в складове на DHL във Великобритания и Германия, а третата – в полска куриерска фирма.
Западни официални лица и полски следователи смятат, че взривовете са „пробен балон“ на руското военно разузнаване, което крои планове за поставяне на взривни устройства на борда на транспортни самолети, пътуващи за САЩ и Канада.
„Казваме на съюзниците, че това не е инцидент, а неразделна част от военните операции“, заяви литовският външен министър Кенстутис Будрис по повод на взривовете. „Трябва да спрем и да неутрализираме първоизточника, а първоизточникът е руското военно разузнаване“. Русия отрича да е замесена в саботажа.
Има и други примери за хибридна тактика: да речем, кибератаките срещу Албания през последните няколко години. Microsoft проведе разследване и стигна до заключението, че те са били спонсорирани от Иран. През октомври и ноември Русия се опита неуспешно да повлияе на резултатите от изборите в Молдова и проведе кампания за дезинформация, както беше описано от молдовски и европейски служители. Европейските държави провеждат още едно разследване, за да се опитат да установят дали действията на някои плавателни съдове, които са повредили подводни кабели, са били опит за целенасочена атака.
Китай, Иран и Северна Корея проявяват все по-голяма склонност към хибридни атаки. Но от началото на военната си операция в Украйна през 2022 г. Русия е особено активна в използването им, често като част от тайни саботажни операции срещу членове на НАТО.
„Русия засилва усилията си на всички фронтове и в резултат на това достига ниво, което буди все по-голяма загриженост“, заяви в интервю заместник-помощник генералният секретар на НАТО Джеймс Апатурай. „Тя е готова да създаде нови рискове за нас, за сигурността и живота на нашите граждани“.
Великобритания, Германия, САЩ, както и балтийските и скандинавските държави, граничещи с Русия, са страните, които най-често са изложени на хибридни заплахи. Това е така, защото те оказват забележителна подкрепа на Украйна. Според западни официални лица миналата година разузнавателните служби на САЩ и НАТО са разкрили руски заговор за убийството на главния изпълнителен директор на Rheinmetall – голяма германска оръжейна корпорация, която произвежда оръжия и боеприпаси за Украйна на стойност много милиони долари.
Безпилотните самолети, забелязани във Великобритания, са били изстреляни три дни след като президентът Джо Байдън даде разрешение на Украйна да нанася ракетни удари дълбоко в руската територия. Те са били по-големи и по-здрави от това, което може да използва един любителски дрон. Бяха летателни апарати за всякакви метеорологични условия и бяха забелязвани най-често след стъмване. По тази причина военните анализатори заключиха, че това е дело на враждебна държава, както съобщи американски служител.
А в началото на декември, когато дроновете започнаха да се появяват по-рядко във Великобритания, те бяха забелязани над военновъздушната база Рамщайн в Германия, която е един от най-големите военни обекти на САЩ в Европа. И още няколко дрона са били забелязани в близост до съоръжения на Rheinmetall.
Сега разследващите работят по версията, че полетите на дронове в двете страни са „дело на Кремъл“, заяви американският служител.
Русия многократно е отричала твърденията, че извършва хибридни атаки срещу НАТО. В много случаи Москва просто осмиваше твърденията, въпреки че лидерите на алианса твърдят, че Русия е създала специална дирекция за подготовка и провеждане на такива действия.
Руското ръководство също така твърди, че именно Русия е била мишена на такива удари. В интервю за Тъкър Карлсън в началото на декември руският външен министър Сергей Лавров заяви: „Някои хора наричат случващото се в Украйна хибридна война. Аз също бих го нарекъл така.“
Как да водим тайна война
НАТО започна да разработва нова стратегия за противодействие на хибридните атаки, която ще замени курса на действие от 2015 г., в резултат на който хибридните тактики станаха неактуални. Според Апатурай този нов подход ще очертае цялостна картина на последните хибридни атаки, което ще помогне на алианса да определи дали нивото на риска се увеличава. „За съюзниците е важно да определят колко сериозен е всеки инцидент и какъв трябва да бъде техният отговор“, каза той.
ЕС също увеличава усилията си. В средата на декември той за пръв път наложи санкции срещу лица, които са конкретно обвинени в извършване на хибридни заплахи от страна на Русия. А наскоро Брюксел инструктира четирима високопоставени европейски комисари да започнат работа по противодействието на такива хибридни заплахи.
Властите и експертната общност са съгласни, че е необходим набор от мерки за възпиране и защита срещу хибридни атаки. По-специално, необходимо е да се назоват и осъдят враговете, които извършват такива действия, и да се приложат правни санкции срещу тях. Необходимо е да се подобрят разузнавателните и техническите средства за проследяване на заплахите, да се провеждат учения и да се организират демонстрации на сила, които да покажат, че дори скритата агресия няма да остане ненаказана.
Това обаче изисква единство между членовете на НАТО, особено когато нападателят нарушава международните граници. И тъй като хибридната война по своята същност има за цел да скрие извършителя и да му позволи да избегне отговорност, официалните лица се колебаят дали да предприемат силен отговор, освен ако не разполагат с неоспорими доказателства за вина.
Длъжностни лица, дипломати и експерти единодушно твърдят, че това дава кураж на Русия и Китай, които разширяват обхвата на своите хибридни атаки. „Докато има разногласия между членовете на НАТО и ЕС за това как да действат по-настойчиво и агресивно в отговор на хибридната война на Кремъл, Европа ще остане уязвима“, пише през ноември Чарли Едуардс, бивш служител на британското разузнаване и експерт по стратегия и сигурност. „Бездействието позволява на Кремъл да запази стратегическото си предимство.“