Американски учени са измислили начин за точково доставяне на лекарства в тялото на пациента, изследването е публикувано в списанието Soft Matter.
Учени от Хавайския университет в Маноа (САЩ) разработиха микроскопични роботи, наречени „Янусови частици“. Те бяха научени да разпознават химическите сигнали на тялото и да ги насочват по същия начин, по който бактериите откриват храна.
Изследователите установили, че разработените от тях микророботите са склонни към хемотаксис – способност на микроорганизмите да реагират на химически дразнители. По време на експеримента учените поставиха химическа лепенка близо до частиците на Янус и роботите се придвижиха към нея. Учените отбелязват, че такива роботи могат да се използват като ефективна „услуга за доставка“ на медицински лекаства директно в тялото на пациента.
„Вместо да насищат цялото тяло с лекарства, които могат да причинят странични ефекти, тези микроскопични роботи биха могли да „доплуват“ точно до проблемната зона – независимо дали е инфекция, тумор или нараняване“, каза съавторът на изследването Вивиана Манкузо.
В бъдеще учените възнамеряват да открият как ще се държат микророботите в различни среди.