Учени от аржентинската биотехнологична фирма Kheiron създадоха първите в света генетично модифицирани коне с помощта на технология, наречена CRISPR-Cas9. Конете са родени през октомври и ноември миналата година.
„Проектираме генома им преди да се родят. Правим това, като използваме техниките на т.нар. генетични ножици, които са молекулярни инструменти, позволяващи ни да отидем до всеки регион на генома, да направим точен разрез и да можем да направим промяна в този геном“, заяви Габриел Вичера, съосновател и научен директор на Kheiron.
Аржентиската кобила Polo Pureza е част от Залата на славата на Аржентинската асоциация на развъдчиците на коне за играта поло.
Учените са използвали нейните модифицирани гени като основа за петте коня, за да увеличат експлозивната им скорост.
„Има определени мускулни влакна, които придават по-голяма експлозивност“, каза Вичера. Тя обясни, че целта е била да се включат тези гени „в едно поколение по прецизен начин“.
Конете отговарят на действащите аржентински разпоредби и няма опасност от наказание за „генетичен допинг“.
„Не изобретяваме нищо изкуствено, а правим това, което прави и природата. Ние обаче го правим по-бързо и по-целенасочено“, изтъкна тя.
Kheiron работи и върху модифицирането на прасета, така че органите им да бъдат съвместими за трансплантация на хора, както и върху крави.