Бившият следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, към момента не е обект на европейска заповед за арест, което означава, че той не може да бъде задържан в страните от Шенген или чрез Интерпол. Това заяви Андрей Янкулов, старши правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ), в ефира на bTV.
„Ако местонахождението му бъде установено в чужбина, органите там ще информират българските власти, но няма да го задържат. Това означава, че единственото място, където може да бъде арестуван, ако бъде открит, е територията на България“, поясни Янкулов.
Тайнственият архив на Петьо Еврото
По време на парламентарно изслушване стана ясно, че МВР не разполага с документи от така наречения „архив на Петьо Еврото“. Въпреки това, според Андрей Янкулов, тези твърдения не отговарят на истината.
„МВР всъщност разполага с част от архива, поне тази, която съдържа техни документи. Големият въпрос е защо тези документи са се намирали у човек като Петьо Петров, който няма никаква връзка с тях и не би трябвало да ги притежава“, коментира Янкулов.
В същия архив, според него, има прокурорски актове, вътрешни доклади на МВР и други чувствителни материали. „Как този архив се е озовал у Петьо Петров?“, пита Янкулов.
Казусът „Пепи Еврото“: Издирват го в осем държави, София и Враца
Неглижирани разследвания и институционално мълчание
Според експерта през последните години институциите са неглижирали разследванията по казуса „Осемте джуджета“, както и случаят с Петьо Еврото.
„Дори и да не могат да разкрият всичко, което знаят, институциите трябва да дадат някакво обяснение и да разсеят съмненията. Тези казуси са твърде чувствителни, за да останат без отговор“, допълни докторът по конституционно право Орлин Колев.
Казусът с главния прокурор
Колев коментира и въпроса за избора на нов главен прокурор, като заяви, че изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов не може пряко да сезира Конституционния съд.
„В момента няма действащ главен прокурор. Сарафов не разполага с правомощията да сезира Конституционния съд директно, тъй като това става чрез съда, пред който е повдигнат спорът“, обясни той.
Според него, ако парламентът спази сроковете си и избере нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), процедурата ще бъде затруднена, защото новият състав на ВСС може да бъде сформиран преди КС да се произнесе.