Във Великобритания „културата на отмяната“ се превръща в култура на разрушаването, пише „Фигаро“.
Това е „планирано разрушаване“, твърди художникът Дан Гътри от малкото градче Страуд в Глостършир, който си е поставил за задача да унищожи произведение на изкуството от XVIII в., смятано за расистко. Въпросният предмет е статуетка, изобразяваща чернокожо дете, главен герой на часовник, състоящ се от автомат, който отброява часовете с чук – от 1774 г. Първоначално тази статуетка е била поставена на входа на часовникарски магазин, след това на фасадата на кръчма и накрая пред училище, което сега е сграда, паметник на архитектурата.
С абаносовата си кожа, плътните си червени устни и златистата си пола „черното момче“ е обект на ожесточени спорове през последните пет години. Бившият депутат от Консервативната партия, Шован Бейли, се противопостави на премахването му, въпреки резултатите от общественото допитване през лятото на 2021 г.: 78% от 1680-те анкетирани (градът все пак има около 20 000 жители) изразиха желание статуята да бъде премахната. Премахната, но не и „унищожена“: 59% са предпочели тя да бъде поставена в музей. Докладът, поръчан от градския съвет, е недвусмислен в заключението си: „Каквото и да е вдъхновението или произходът му, трябва да се помни, че без съмнение образът на момчето е възникнал пряко или косвено под влиянието на робството и колониализма“. Членът на парламента предпочита да погледне на запазването на „черното момче“ от друг ъгъл, като „отражение на пътя на нашата страна през 20-ти и 21-ви век към равенството“, защитавайки добавянето на „фактологична информация“, която да просветли минувачите.
Системни проблеми на расовата несправедливост
Но за най-борбените тази „контекстуализация“ – модно понятие и метод, който не позволява много произведения да бъдат окончателно изпратени на бунището на историята – не бе достатъчна. Ето защо, през април 2022 г., градският съвет се опитва да премести обекта на скандала, но проектът му трудно успява, тъй като часовникът не принадлежи на града, а на тръст, собственик на старото училище, който е реставрирал произведението на изкуството през 2004 г. И дори ако тръстът се съгласи да го премести, ще трябва да изчака положително решение от публичния орган „Историческа Англия“, тъй като сградата, в която се намира часовникът, е включена в списъка на ЮНЕСКО.
Градският съвет е в затруднено положение и не може да направи много по въпроса, но използва прогресивни аргументи, за да се освободи от всякаква вина: „Дискусиите по системните проблеми на расовата несправедливост и дискриминацията, с които се сблъскват хора от много различни среди, трябва да продължат, за да се гарантира, че нашият регион е приобщаващ и гостоприемен за всички“, заяви говорител на съвета пред „Гардиън“. Това със сигурност не е много конкретно, но деколонизаторското намерение е налице.
Защо да се харчат толкова много пари, за да се поддържа вечно жив един расистки обект? Защо не го унищожите?
За най-закоравелите от нас обаче хубавите думи не са достатъчни. Тук се намесва художникът Дан Гътри, който също не е лишен от концептуални думи, предлагайки нещо, което нарича „радикална дереставрация“. С други думи, „унищожаване“ на часовника. Неговите икономически и социални аргументи отекват неудържимо в колоната на „Гардиън“: „Преживяваме криза на разходите за живот, а разходите за премахване на този предмет и поставянето му в музей биха били около 30 000 паунда. Защо да се харчат толкова много пари, за да се поддържа вечно жив един расистки предмет? Защо да не го унищожим? Художникът отива още по-далеч, създавайки художествена „инсталация“, изложена в Бристол, наречена „Празна ниша / Гниеща фигура“, в която инсценира премахването и след това „контролираното разрушаване“ на скандалната фигура на „черно момче“.
Шован Бейли, бивш депутат, осъди действията на антирасистките активисти – „определено малцинство от гръмогласни хора, (които) имат неутолимо желание постоянно да намират неща, за които да се възмущават“, пише тя в изявление. Междувременно „черното момче “ от часовника все още е там и никога не е било толкова често в новините.