България ще получи 500 милиона евро (около 415 милиона британски лири) като компенсация за военната си помощ за Украйна през последните три години, съобщава британското издание The Telegraph в статия, посветена на приноса на страната ни.
Финансова подкрепа в замяна на военна помощ
Министърът на отбраната Атанас Запрянов заявява пред изданието:
„Помагайки на Украйна, ние всъщност помагаме на себе си.“
Според The Telegraph, България е получила около 300 милиона евро компенсация от Съединените щати и Европейската комисия за предоставеното на Киев военно оборудване от съветската епоха. Освен това страната е получила допълнително 174 милиона евро от Дания чрез два договора, насочени към подпомагане на украинската армия.
Ролята на България и Източна Европа в подкрепата за Украйна
Изданието подчертава, че страните от Източна Европа, които разполагат с арсенали от съветски оръжия, са изиграли ключова роля в предоставянето на военна помощ на Украйна.
„Голяма част от съветското оборудване в България, Полша и балтийските държави постепенно бе заменяно с модерни оръжия, съвместими със стандартите на НАТО. Въпреки това, украинските сили все още се нуждаят от техника, произведена в съветски стил,“ пише кореспондентът на изданието Джо Барнс.
САЩ и Великобритания също са търсили артилерийски снаряди и противовъздушни ракети от съветската епоха на международния пазар, а България е била една от страните, способни да предоставят такова оборудване.
Военната индустрия и износът за Украйна
По информация на The Telegraph, през последните три години по-голямата част от българския военен износ е насочен към Украйна. Според данните за 2023 г., оръжейната индустрия на страната е генерирала оборот от 3,2 милиарда евро, което нарежда България сред средните по големина играчи в световния оръжеен бизнес.
Изданието отбелязва, че българското правителство се е възползвало от компенсации за предоставяне на стари бронирани превозни средства, противовъздушни ракети и боеприпаси. По аналогичен начин, други държави като Естония са използвали европейски фондове за частично възстановяване на стойността на дарената съветска техника.
До момента в Европейския мирен фонд (European Peace Facility) са постъпили заявки за възстановяване на около 6,9 милиарда евро, като това е първият фонд на ЕС, предназначен за изпращане на оръжия в трети страни.
България модернизира армията си с получените средства
През 2024 г. България е изпратила на Украйна 150 бронирани машини и самоходни гаубици от съветско производство, пише The Telegraph.
Военният министър Атанас Запрянов подчертава, че страната използва получените компенсации за модернизация на армията:
„Средствата, набрани чрез ЕС и други международни механизми, ще бъдат вложени в закупуването на съвременно въоръжение.“
Министърът уточнява, че предоставеното оборудване не е част от активния арсенал на българската армия, а представлява запаси от остаряла техника.
Геополитическите измерения на военната помощ
Британското издание коментира, че Обединеното кралство, САЩ, Германия и Франция не възразяват срещу това по-малки страни да се възползват финансово от военната подкрепа за Украйна, тъй като в крайна сметка средствата се пренасочват към поръчки за западни оръжейни производители.
Тази политика позволява на България да увеличи военния си бюджет до 2,5% от БВП – ниво, което британското правителство също цели да достигне, но среща финансови затруднения.
Политически реакции и критики
В заключение The Telegraph коментира, че президентът Румен Радев е сред българските политици с проруски позиции.
„Печалбите от военния износ са използвани като аргумент за по-нататъшна помощ за Украйна, въпреки че сред някои от водещите български политици има проруски настроения. Президентът Румен Радев е част от промосковската Българска социалистическа партия, която е член на управляващата коалиция,“ завършва публикацията.