През 2024 г. броят на убитите журналисти по света е достигнал рекорден връх, като Израел е отговорен за близо 70% от смъртните случаи, съобщи Комитетът за защита на журналистите (КЗЖ) в свой доклад, цитиран от Ройтерс.
Според данните най-малко 124 журналисти в 18 държави са били убити, което прави изминалата година най-смъртоносната за репортерите и медийните служители, откакто КЗЖ започва да води статистика преди повече от три десетилетия.
Израел и войната в Газа – основен фактор за жертвите
КЗЖ посочва, че по време на конфликта в Газа израелските въоръжени сили са отговорни за смъртта на 85 журналисти. Организацията обвинява Израел в опити да възпрепятства разследванията на тези случаи, да прехвърли вината върху загиналите и да избегне поемането на отговорност.
В отговор на запитване от Ройтерс, израелските въоръжени сили заявяват, че не са получили достатъчно информация за предполагаемите случаи и затова не са успели да ги разследват. Те добавят, че предприемат „всички оперативно изпълними мерки“, за да минимизират жертвите сред журналистите и цивилните.
„ЦАХАЛ (Израелските сили за отбрана) никога не са взимали и никога няма умишлено да вземат на прицел журналисти“, се казва в официалното изявление на израелската армия.
Рязко увеличение на жертвите сред журналистите
Данните на КЗЖ показват, че:
- През 2023 г. са убити 102 журналисти и медийни работници
- През 2022 г. броят им е бил 69
- Предишният рекорд е от 2007 г., когато са загинали 113 журналисти, като почти половината от тях по време на войната в Ирак
Судан и Пакистан са следващите страни с най-голям брой убити журналисти през 2024 г.
Журналистите – мишена на целенасочени атаки
КЗЖ подчертава, че войната в Газа няма прецедент по отношение на въздействието си върху журналистите и е знак за значително влошаване на международните норми за защита на репортерите в зони на конфликт.
Организацията отчита „тревожно нарастване на целенасочените убийства“ на журналисти, като най-малко 24 души са били убити заради работата си в страни като Хаити, Мексико, Мианмар и Судан.
Освен това КЗЖ твърди, че:
- Поне 10 журналисти са били умишлено убити от Израел
- Разследва още 20 случая, в които подозира, че израелската страна е взела на прицел журналисти
Тенденцията продължава и през 2025 г.
Комитетът отбелязва, че от началото на 2025 г. най-малко шестима журналисти вече са загинали, което подчертава продължаващия риск за представителите на медиите в световен мащаб.