Руският външен министър Сергей Лавров пристигна в Йоханесбург за двудневна среща на външните министри на Г-20, която се очаква да бъде доминирана от дискусии за войната в Украйна и глобалната геополитическа ситуация. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обаче няма да присъства, съобщи Асошиейтед прес.
Посещението на Лавров идва два дни след важни двустранни разговори между САЩ и Русия относно прекратяването на войната в Украйна, които изолираха европейските съюзници. В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп засили напрежението, обвинявайки Украйна за войната и отправяйки остри критики към украинския президент Володимир Зеленски.
Рубио бойкотира срещата, като решението му е мотивирано от напрежение между Вашингтон и Йоханесбург. Според него Южна Африка води антиамериканска политика, особено след като страната обвини Израел в геноцид в Газа в рамките на дело в Международния съд на ООН.
В срещата на Г-20 в Южна Африка участват най-големите световни икономики, сред които:
- ЕС, представляван от Кая Калас
- Китай, представен от външния министър Ван И
- Великобритания, Франция и Германия, които потвърдиха твърдата си подкрепа за Украйна
Южна Африка, като председател на Г-20, се надява да постигне напредък в глобалните икономически въпроси, като изменението на климата и рефинансирането на дълговете на развиващите се страни.
Г-20 често се затруднява да постигне консенсус поради различните интереси на САЩ, Европа, Русия и Китай. Решението на Рубио да бойкотира срещата, както и неговото обещание да не присъства на основната среща на върха през ноември, поставя под въпрос ефективността на Г-20.
Администрацията на Тръмп засили натиска върху Южна Африка, като прекрати всички американски помощи за страната. Това решение беше аргументирано с близките отношения на Южна Африка с Иран и Китай.
Южноафриканският външен министър Роналд Ламола отхвърли твърденията, че отсъствието на САЩ подкопава председателството на Г-20, заявявайки, че „не е налице пълен бойкот“.
Рубио, от своя страна, отхвърли темата на Г-20 за „солидарност, равенство и устойчивост“, като я нарече „прахосване на парите на данъкоплатците“.
Въпреки разногласията, срещата в Йоханесбург остава ключова за глобалната дипломация, но без прякото участие на САЩ.