Когато руският президент Владимир Путин говори за Доналд Тръмп, той се опитва да избягва открити прояви на триумф. Въпреки това, Москва не крие удовлетворението си от последните политически ходове на американския президент.
След като Тръмп временно спря военната помощ за Украйна, се оттегли от разследване на руски военни престъпления и гласува против резолюция на ООН срещу Русия, Кремъл получи дипломатически и символични победи, които надхвърлят очакванията.
Путин вижда в Тръмп шанс за прекратяване на войната при условия, изгодни за Москва. В идеалния сценарий Русия получава ограничения върху украинската армия, постоянен глас в политиката на Киев и край на западната военна подкрепа. Дори сделка, отхвърлена от Киев, ще даде на Тръмп повод да прекрати помощта за Украйна.
Кремъл добре разбира, че Тръмп е непредсказуем, но вярва, че може да използва неговото его и стремеж към „бърза победа“, за да постигне част от целите си. Руските служби възобновиха контактите със средите около Тръмп, включително чрез Кирил Дмитриев, свързан със зетя на Тръмп – Джаред Къшнър.
След ключови срещи, включително в Рияд, се стигна до два разговора между Путин и Тръмп, след които американският президент започна да повтаря руски опорни точки, включително обвинения срещу Зеленски и оправдания за руската инвазия.
Кремъл използва и по-мек подход – предложи помощ за преговори с Иран, подкрепи идеята за намаляване на военни разходи и загатна за дистанциране от Китай в замяна на облекчаване на санкциите. Подобни сигнали спечелиха подкрепата на Марко Рубио, Джей Ди Ванс и самия Тръмп.
Путин също така атакува легитимността на Зеленски, твърдейки, че той няма мандат и Украйна трябва да проведе избори – поредна теза, възприета от Тръмп. Кремъл очаква от евентуална среща на четири очи между двамата лидери да произлезе сделка, която отслабва Украйна и спира западната помощ.
Дори ако Тръмп не изпълни тези условия, Кремъл залага на ефекта върху Европа – че под натиск от Вашингтон, някои страни може да спрат подкрепата си за Киев. А ако не – Тръмп ще ги обвини в провал на примирието и ще прекрати помощта еднолично.
Русия остава готова да продължи войната, дори без сделка. Въпреки санкциите, руската икономика засега се държи стабилно, а армията получава масова подкрепа чрез високи бонуси и подготвена мобилизация. Кремъл поддържа и надеждата за частично възстановяване на дипломатическите отношения със САЩ, с цел връщане на бизнес и инвеститори.
Въпреки всичко не е сигурно, че Русия ще победи. Силната западна подкрепа и подобрените отбранителни способности на Украйна могат да обърнат тенденцията. Но Западът не е бил изправен пред такова предизвикателство от началото на войната, а Тръмп може да се окаже решаващият фактор.