Лидерът на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви в интервю за руския вестник „Известия“, че е получил покана и ще посети Москва на 9 май – датата, на която Русия чества Деня на победата във Втората световна война.
Интервюто излиза под заглавие: „Европейският съюз е умиращо тяло“,
Костадинов отправя сериозни критики към ЕС и настоящата външна политика на България.
Критика към Европейския съюз
Костадинов заявява, че:
- „Санкциите срещу Русия са нанесли катастрофален удар върху икономиката на България“
- ЕС вече „не е самостоятелен субект на международната арена“
- България трябва да работи за нормализиране на отношенията с Русия
Позиция по конфликта в Украйна
В анонса на интервюто „Известия“ подчертават още, че:
- „Партия „Възраждане“ е готова да настоява Киев да върне получената военна помощ“
- Костадинов се обявява против увеличаването на разходите за отбрана
- Според него, бъдещето на Украйна трябва да бъде решено на голям мирен конгрес, а България може да играе ролята на посредник
Акцент върху националната идентичност
Костадинов заявява, че:
„Историческата памет и историческата истина ще бъдат запазени в България“
Реакции и отзвук
Интервюто е широко цитирано от руски медии, което подсказва, че в Москва се възприема с интерес и одобрение
Цялото интервю на български език е публикувано в сайта „Гласове„:
– Възможно ли е българският парламент да разгледа въпроса за връщане на военната помощ, която София е оказала на Киев?
– Това може да стане само тогава, когато „Възраждане“ бъде на власт в България, защото в момента евроатлантическото мнозинство в парламента поддържа предоставянето на военна помощ за Украйна. Дори така наречената опозиция е „за“ тази помощ. Единствената партия, която се изказва „против“ е „Възраждане“. Нашата борба за прекратяване на военната помощ за Украйна ще продължи. Това също така е и една от причините за вота на недоверие, който готви „Възраждане“ и който ще бъде разгледан в българския парламент.
– Как оценявате днешните отношения между България и Русия? Има ли възможност за тяхното възстановяване?
– Отношенията между България и Русия в момента са изключително сложни, причина за което е политиката на управляващите евроатлантически партии в България и в Европа, които преследват чужди интереси и игнорират историческите, културни и икономически връзки между нашите народи. Възстановяването на тези отношения е възможно само при радикална промяна в политическия курс на България и връщане към суверенна външна политика.
– Тази година светът отбелязва 80-годишнината от победата във Втората световна война. Вие ще посетите ли Москва, планират ли такава визита други български политици? Как българското общество се отнася към паметта за Втората световна война?
– Сегашното правителство избягва демонстрацията на каквато и да било близост с Русия. Аз получих покана и ще взема участие, но нямам информация за други български политици, не знам дали са поканени. Обаче се надявам, че те ще дойдат, защото България е участвала в заключителната фаза на Втората световна война на страната на СССР против хитлеристка Германия, това е исторически факт.
Що се отнася до паметта на българското общество, тя е запазена, обаче през последните години бе атакувана много сериозно от управляващите евроатлантически партии, които се опитват да осъществят тиха реставрация на фашизма в България.
Именно затова сме свидетели на постоянни нападения над антифашистки паметници и паметници на съветски войни в България. Те символизират победата над фашизма и с тяхното унищожаване фашизмът на практика се реабилитира. Аз обаче съм оптимистично настроен и смятам, че историческата памет и историческата истина ще бъдат запазени в България.
– Според Вас ще има ли предсрочни парламентарни избори в България?
– Предсрочни парламентарни избори ще има – въпросът е кога ще се проведат. Управляващите в България са изправени пред сериозни финансови проблеми. През 2025 г. страната пое нов дълг в размер на 19 млрд. лева (около 10 млрд. евро), а през следващите две години е планирано да поеме още 30 млрд. лева. Това означава, че до края на 2027 г. България ще е удвоила настоящия си външен дълг, което поставя под въпрос финансовата ѝ стабилност и икономическото ѝ бъдеще.
В този контекст действащото правителство е нестабилно, а политиките, провеждани от управляващите, следващи евроатлантическия курс, поставят под въпрос самото съществуване на българската държава. Ако България иска да запази суверенитета си и да избегне икономическа катастрофа, приоритет трябва да бъде отмяната на санкциите срещу Руската федерация, възстановяването на влошените отношения и изграждането на стабилни икономически и съюзнически връзки с Русия.
– Каква е позицията на вашата партия относно инициативата на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на ЕС на стойност 800 млрд. евро?
– Категорично се противопоставяме на тази инициатива. Урсула фон дер Лайен демонстрира неонацистки практики, които ние осъждаме. В България по нейно нареждане бяха арестувани и преследвани членове на партия „Възраждане“ за действия срещу въвеждането на еврото. В момента имаме четирима политически затворници, както и обвинения срещу шестима депутати от Партия „Възраждане“.
Военният бюджет на България категорично не може да бъде увеличен, тъй като страната е на ръба на фалита заради желанието си да влезе в еврозоната. Желанието на Европейската комисия да ни наложи на всяка цена въвеждането на еврото и членството в еврозоната застрашава финансовата стабилност на страната. В този контекст става въпрос не само за увеличаване на военния бюджет, но и за самото оцеляване на българската икономика.
Заради политиката, провеждана от евроатлантическите управници, и санкциите, наложени на Руската федерация, на които ние се противопоставихме от самото начало, българската икономика се намира в сериозна криза. В момента страната преживява сериозни икономически сътресения, които могат да доведат до реален риск от банкрут.
– ЕС възнамерява да продължи политиката си на разширяване, като присъедини Западните Балкани, Молдова и Украйна. Подкрепяте ли присъединяването на тези държави към ЕС?
– Европейският съюз е умиращо тяло. Преди беше изключително трудно да се влезе в него, тъй като имаше строги изисквания и тежки условия. Днес обаче ЕС е в агония и за да демонстрира своята жизненост, Европейската комисия е готова да приеме държави, които дори не отговарят на условията за членство, дори ако това не е в дългосрочен интерес на тези държави.
Надявам се, че жителите на тези държави ще проявят здрав разум и няма да позволят да се присъединят към една разпадаща се структура без бъдеще. ЕС вече не е независим субект на международната сцена, той е обект на влияние, разкъсван между интересите на САЩ и Обединеното кралство – държави, които са негови преки конкуренти. Ако ЕС иска да има някакво бъдеще, той трябва да преосмисли своята икономическа и външнополитическа стратегия. Без прагматични отношения с Русия бъдещето му е обречено.
– Партия „Възраждане“ събира подписи за провеждане на референдум за еврото. Какви са следващите стъпки за запазване на националната валута?
– Събрахме подписи и внесохме петиция в Народнотоо събрание. Не си правим илюзии, че този референдум ще бъде приет, защото заповедите от Брюксел и Вашингтон са категорични – българският народ не трябва да се произнася по този въпрос. Единственият начин да запазим националната валута е Възраждане да стане първа политическа сила, която да поеме управлението на страната ни.
– За разлика от САЩ, ЕС продължава да оказва натиск върху Русия с нов пакет от санкции. Как ограничителните мерки срещу Русия се отразиха на икономиката на България и на Европа? Възможно ли е те да бъдат отменени през тази година?
– Санкциите нанесоха катастрофален удар върху българската икономика. Европа е почти в застой, а темповете ѝ на развитие са толкова бавни, че са почти равни на инфлацията. Германия официално е в рецесия, а френската икономика се бори за оцеляване. Дори Европейската централна банка обсъжда мерки за спасяване на Франция, тъй като стагнацията там продължава вече четири години, а икономическият „растеж“ е символичните 0,1-0,2 %. Що се отнася до България, страната ни всъщност е на ръба на фалита и сериозна дългова криза.
Ако ЕС иска да оцелее икономически и политически, той няма друг избор, освен да нормализира отношенията си с Русия. Въпросът е дали това ще се случи в близко бъдеще. Сегашният европейски политически елит е изключително антируски настроен, което означава, че санкциите ще продължат, независимо от щетите, които нанасят.
Тук обаче трябва да се зададе ясен въпрос за двете държави от ЕС, които публично се противопоставят на политиката на санкции – Унгария и Словакия. Те имат право на вето. Защо досега не са блокирали нито един от новите пакети със санкции?