След продължителен престой в ареста и четиригодишен съдебен процес, дори прокуратурата призна, че няма доказателства срещу бизнесмена Веселин Денков за участие в престъпна група за лихварство.
През септември 2020 г. Денков бе арестуван и обвинен за участие в лихварска група, за което прекара:
- 9 месеца в следствения арест и затвора,
- 8 месеца под домашен арест,
- изтърпя запори на имоти и вещи от КПКОНПИ,
- отнет му бе лицензът на фирмата му,
- и стана обект на множество проверки от различни институции.
Тогава името му беше свързано със спонсориране на протестите срещу правителството на ГЕРБ и главния прокурор Иван Гешев – твърдение, което впоследствие се оказа безпочвено.
Лобистките скандали и разкритията на Ивайла Бакалова
Докато Денков беше в ареста, неговата партньорка Ивайла Бакалова разкри Мартин Божанов – Нотариуса като влиятелен лобист, способен да оказва влияние върху съдебни процеси чрез връзки в МВР, прокуратурата и съда. Божанов и неговият партньор – адвокат Емил Писков, предложили на Бакалова срещу 100 хиляди евро да повлияят за освобождаването на Денков. Бакалова отказала и чрез скрита камера разобличила схемата.
Разследванията показаха, че Божанов е изградил мрежа от контакти в съдебната власт и е организирал срещи в частен „СС Клуб“, достъпен само с магнитни карти.
Липса на доказателства и краят на делото
По делото срещу Денков и други подсъдими, 50 съдебни заседания потвърдиха една истина – липса на каквито и да е доказателства срещу него. Нито един от свидетелите не познаваше лично Денков, някои признаха, че са били притискани от полицията да лъжесвидетелстват, други не си спомняха нищо, а трети напълно се отказаха от първоначалните си показания.
Един от анонимните свидетели, който твърдеше, че Денков финансирал протестите, така и не беше открит за разпит в съда. Дори ключов свидетел Георги Стоев-Шошо, в съдебната зала отрече да познава Денков.
През февруари 2024 г. съдия Антон Урумов прекрати делото заради недопустими нарушения и липса на конкретика в обвинителния акт. През март 2024 г. прокуратурата също свали обвиненията, а на 4 април Софийският градски съд официално прекрати делото заради липса на престъпление, а не поради липса на доказателства.
Мотивите на съда бяха категорични:
„Общите твърдения за участие на Денков в престъпна дейност имат стойност само в теоретична плоскост, не и в конкретно обвинение, по което той да се защитава,“ пише в решението. Посочено е, че обвинителният акт не съдържа конкретни факти за време, място и начин на извършване на престъплението.
Последствията за Денков
Съдебната сага разкри сериозни проблеми в системата и беше белязана като едно от най-показателните дела за състоянието на българската съдебна власт. Веселин Денков вече е завел иск срещу държавата в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, както и дело в България срещу БНБ заради отнетия лиценз на фирмата му – лиценз, който съдът върна след двегодишна битка.