Във вторник „Амнести Интернешънъл“ обвини Израел, че извършва „геноцид, излъчван на живо“ срещу палестинците в Газа, като насилствено разселва по-голямата част от населението и умишлено създава хуманитарна катастрофа.
„От 7 октомври 2023 г. насам, когато Хамас извърши ужасяващи престъпления срещу израелски граждани и други лица и залови повече от 250 заложници, светът стана зрител на геноцид, предаван на живо“, заяви генералният секретар на Амнести Агнес Каламар в годишния си доклад.
Израел отхвърли обвиненията в „геноцид“ от „Амнести Интернешънъл“, други правозащитни организации и някои държави във войната си в Газа.
Конфликтът избухна след смъртоносните атаки на палестинската войнствена групировка Хамас на 7 октомври 2023 г. в Израел, които доведоха до смъртта на 1218 души от израелска страна, предимно цивилни, основано на официални израелски данни.
Бойци отвлякоха и 251 души, 58 от които все още са задържани в Газа, включително 34, за които израелските военни твърдят, че са мъртви.
В отговор Израел започна безмилостни бомбардировки на ивицата Газа и сухопътна операция, която според здравното министерство на управляваната от Хамас територия е довела до най-малко 52 243 жертви.
„От 7 октомври 2023 г., когато Хамас извърши ужасяващи престъпления срещу израелски и други граждани и залови повече от 250 заложници, светът стана свидетел на геноцид, предаван на живо“, каза генералният секретар на Амнести Агнес Каламар във въведението към доклада.
„Държавите наблюдаваха сякаш безсилни как Израел уби хиляди и хиляди палестинци, унищожавайки цели семейства от няколко поколения, разрушавайки домове, поминък, болници и училища“, добави тя.
– „Изключителни нива на страдание“ –
В доклада на Амнести се казва, че израелската кампания е оставила повечето палестинци в Газа „разселени, бездомни, гладни, изложени на риск от животозастрашаващи заболявания и без достъп до медицински грижи, електричество или чиста вода“.
Амнести заяви, че през 2024 г. е „документирала множество военни престъпления от страна на Израел, включително директни атаки срещу цивилни и цивилни обекти, както и безразборни и непропорционални атаки“.
В доклада се казва, че действията на Израел са довели до насилствено разселване на 1,9 милиона палестинци, около 90 процента от населението на Газа, и „умишлено са предизвикали безпрецедентна хуманитарна катастрофа“.
Дори когато протестиращите излязоха по улиците на западните столици, „правителствата по света поотделно и многостранно не успяха многократно да предприемат смислени действия за прекратяване на зверствата и бяха бавни дори в призоваването за прекратяване на огъня“.
Междувременно Амнести Интернешънъл също така изрази тревога относно израелските действия в окупираната палестинска територия на Западния бряг и повтори обвинението, че Израел използва система на „апартейд“.
„Израелската система на апартейд става все по-насилствена в окупирания Западен бряг, белязана от рязко увеличение на незаконните убийства и подкрепяните от държавата атаки от израелски заселници срещу палестински цивилни“, се казва в него.
Хеба Морайеф, директор на Амнести Интернешънъл за региона на Близкия изток и Северна Африка, осъди „екстремните нива на страдание, които палестинците в Газа са били принудени да понасят ежедневно през последната година“, както и „пълната неспособност или липса на политическа воля на света да го спре“.