Европейският съюз няма да признае анексирането на Крим от Русия при никакви обстоятелства.
Това заяви върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас в интервю за „Файненшъл таймс“.
Коментарите ѝ идват на фона на нарастващата загриженост, че администрацията на Тръмп оказва натиск върху Украйна да приеме мирно споразумение, изискващо отстъпки и проправящо пътя за подновяване на връзките с Русия.
По-рано Axios съобщи, че мирният план, предложен от президента на САЩ Доналд Тръмп, включва де юре признаване на контрола на Русия над Крим, заедно с де факто признаване на окупацията ѝ на други украински територии. Той също така предвижда отмяна на санкциите, наложени на Русия от 2014 г. насам.
„От европейска страна, ние сме го казвали отново и отново. Крим е Украйна. Но ние, разбира се, не можем да говорим за Америка и за това какво ще направят те“, подчерта Калас.
Тя каза, че ЕС изготвя и „план Б“ за запазване на икономическите санкции срещу Русия, в случай че администрацията на Тръмп се оттегли от мирните преговори за Украйна и пристъпи към възстановяване на връзките с Москва. План А, според Калас, може да бъде застрашен от Унгария, която може да блокира разгръщането на икономическите санкции на ЕС през юли.
Първият дипломат на ЕС обясни, че основната цел все още е да се запази единството на всички държави от блока. Тя призна, че някои правителства тихомълком обмислят да последват САЩ, ако те се оттеглят от подкрепата си за Украйна.
„Но това също е фалшива надежда, защото ако погледнете Русия, която инвестира повече от 9% от своя БВП за военни цели, те ще искат да ги използват отново“, отбеляза тя.
Калас заяви, че ЕС може да помогне на Украйна финансово, ако САЩ се оттеглят, но призна, че ще бъде много по-трудно да се замени американската военна подкрепа.
Върховният представител на ЕС добави, че Европа все още се опитва да работи със САЩ и да убеди Вашингтон, че е в интерес и на Америка да се увери, че Русия няма да спечели войната.
Тръмп обеща бързо разрешаване на войната в началото на своето президентство. Той обаче все още не е успял да постигне сделка, тъй като и Киев, и Москва се противопоставят на ключови елементи от предложенията на Вашингтон.
Изминаха почти два месеца, откакто Украйна прие предложеното от САЩ 30-дневно прекратяване на огъня, въведено за първи път през март от американския президент. Москва отхвърли плана и поиска пълно спиране на западната военна помощ за Украйна.
Въпреки че твърди, че подкрепя деескалацията, Русия продължава настъпателните операции по фронтовата линия. Междувременно отделно частично прекратяване на огъня, обхващащо енергийната инфраструктура на Украйна, договорено по време на разговора между руския президент Владимир Путин и Тръмп на 18 март, също беше многократно нарушавано.
По време на посещение в Индия на 23 април вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс каза, че ако Русия и Украйна не се съгласят с мирните предложения, САЩ ще се оттеглят от преговорите.
Иииииии