Шестима българи, членове на шпионска мрежа, наречена „Миньоните“, се явиха пред лондонски съд, като ги грозят до 14 години затвор за шпионаж в полза на Русия.
Присъдите им ще бъдат произнесени в понеделник, 12 май, след четири дни на съдебни заседания в лондонския съд „Олд Бейли“.
Между 2020 и 2023 г. шестчленната клетка е имала за цел журналисти и бивш казахстански политик. Планирала е да отвлече и да примами в капан своите мишени, проследявайки ги в няколко европейски държави.
Става дума за „шпионаж в промишлен мащаб в полза на Русия“, заяви през март шефът на антитерористичната служба на лондонската полиция Доминик Мърфи.
Ръководителят Орлин Русев, 47 г., заедно с неговия заместник Бизер Джамбазов, 43 г., и Иван Стоянов, 32 г., се признаха за виновни в шпионаж.
Адвокатът на обвинението Алисън Морган разкри ролята им в различните операции, подчертавайки, че те са знаели, че шпионират за Москва.
33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев, всички с местожителство в Лондон, бяха осъдени през март след повече от тримесечен процес в съда „Олд Бейли“.
На работа за ГРУ
Двама от групата бяха в съда на 7 май, а останалите се явиха по видео връзка от местата си на задържане. Те се нарекли „Миньоните“ по името на жълтите анимационни герои от филма „Аз, проклетникът“, които работят за подлия Гру. Шестимата наистина са работили за ГРУ, абревиатурата на руската военна разузнавателна служба.
Групата е провела операции във Великобритания, Австрия, Испания, Германия и Черна гора. Британската полиция е успяла да проследи шест операции благодарение на над 100 000 съобщения, намерени в Telegram акаунта на Русев, които я довеждат до къщата в източния град Грейт Ярмут.
Русев получавал инструкции от Ян Марсалек, австрийски беглец, който е избягал в Русия през 2020 г., след като е бил издирван за измама в Германия. Марсалек, бивш главен оперативен директор на платежната компания Wirecard, е действал като представител на руските разузнавателни служби.
Една от операциите е била насочена срещу разследващия журналист Христо Грозев от уебсайта Bellingcat, който разкри руски връзки с атаката с химическо оръжие „Новичок“ в английския град Солсбъри през 2018 г. и свалянето на самолет на Malaysia Airlines четири години по-рано.
Групата е планирала „деструктивни действия“ в казахстанското посолство през 2022 г., като е обсъждала план да напръска сградата с фалшива свинска кръв.
Като „шпионски роман“
Русев е получил над 200 000 евро за дейността си.
След като бандата беше разбита през февруари 2023 г., полицията намери в дома му огромно количество шпионско оборудване, включително камери и микрофони, скрити във вратовръзки, камък, дори плюшена играчка и бутилка газирана напитка.
В съобщения до Марсалек Русев твърди, че „ще намери ресурсите“, за да „задоволи руснаците“, например чрез отвличане на някого. Обвиняемите са били наети да събират информация за известни личности, чиято дейност е била от очевиден интерес за руската държава.
Мърфи заяви през март, че полицията е намерила „наистина сложни устройства – от типа, които човек би очаквал да види в шпионски роман“.
Журналистът и дисидент, живеещ във Великобритания, Роман Доброхотов, и бившият казахстански политик Бергей Рыскалиев, получил статут на бежанец във Великобритания, също са били сред целите им.
Групата е наблюдавала и американската военна база Patch Barracks в Щутгарт, Германия, като е смятала, че там се обучават украински войници за използване на противоракетната система Patriot.
Отношенията между Великобритания и Русия са обтегнати от февруари 2022 г., когато Москва нахлу в Украйна.
Британският министър на сигурността Дан Джарвис предупреди, че присъдите трябва да „изпратят ясно предупреждение към онези, които искат да навредят на Обединеното кралство“.