Унгария, Сърбия и Русия обсъдиха изграждането на петролопровод между унгарската и сръбската територия за доставка на руски петрол, обяви на „Фейсбук“ страницата си унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто след телеконферентни разговори със сръбския министър на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович-Ханданович и руския първи заместник-министър на енергетиката Павел Сорокин.
Унгария и Сърбия продължават съвместната си работа по създаването на нов петролопровод, който ще свърже двете страни и ще осигури годишен капацитет до 5 милиона тона суров петрол. Това обяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от унгарската агенция МТИ и руската ТАСС.
По думите му, Будапеща планира изграждането на 180-километров участък от тръбопровода на своя територия, като се очаква проектът да бъде завършен до 2027 година, ако не възникнат непредвидени трудности. В рамките на работна среща унгарският дипломат е обсъдил напредъка по проекта и потенциалните инвестиционни възможности за него заедно със сръбския енергиен министър и руския заместник-министър на енергетиката.
Макар че идеята за нова петролна връзка между Сърбия и Унгария се разглежда активно още от миналата година, това е първото официално потвърждение за участието на Русия в преговорите.
През февруари унгарското правителство обяви, че ще вложи 320 милиона евро в рамките на три години за реализирането на проекта. Целта е да се създаде алтернативен маршрут, чрез който Сърбия да може да получава руски петрол по линия на южното разклонение на тръбопровода „Дружба“. Планът включва 180 км тръби на територията на Унгария и още 120 км в Сърбия, както и изграждането на гранична измервателна станция.
Новото съоръжение ще започва от унгарската рафинерия „Сазхаломбата“, собственост на енергийната компания МОЛ (Magyar OLaj), разположена на около 30 км южно от Будапеща. Оттам трасето ще преминава през град Алдьо и ще достига сръбския индустриален център Нови Сад. Това ще позволи на Унгария не само да покрива собствените си нужди, но и да играе ролята на ключов транзитен партньор за доставките на петрол към Западните Балкани.
Рафинерията в Сазхаломбата, която е най-голямата в страната, преработва предимно руски суров петрол, доставян по „Дружба“. Очаква се новият тръбопровод да разшири възможностите за снабдяване на региона и да засили енергийната сигурност на Сърбия.
Според сръбския президент Александър Вучич, който направи изказване по темата през април, сръбската част на проекта трябва да бъде завършена до края на първото тримесечие на 2027 г. Стойността на инвестицията за Сърбия се оценява на около 130 милиона евро.
I appreciate your unique perspective on this.