Саудитска Арабия се отказа от амбициозен договор за отбрана с Вашингтон в замяна на нормализиране на отношенията с Израел и сега настоява за по-скромно споразумение за военно сътрудничество, казаха двама саудитски и четирима западни официални лица пред „Ройтерс“.
В стремежа си да получи широкообхватен договор за взаимна сигурност по-рано тази година, Рияд смекчи позицията си относно палестинската държавност, като каза на Вашингтон, че публичният ангажимент от страна на Израел за решение с две държави може да бъде достатъчен за нормализиране на отношенията с кралството.
Но заради обществения гняв в Саудитска Арабия и в целия Близък изток заради военните действия на Израел в Газа, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман отново постави условие за предприемането от Израел на конкретни стъпки за създаване на палестинска държава.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху все още е нетърпелив да осигури нормализиране със саудитската власт като историческо събитие и знак за по-широко приемане в арабския свят, казаха западни дипломати.
Но той е изправен пред огромна опозиция у дома срещу каквито и да било отстъпки към палестинците след атаките на Хамас от 7 октомври 2023 г. и знае, че всеки жест в посока на палестинска държавност би разбил управляващата му коалиция, казаха те. Тъй като и двамата лидери засега са оковани от вътрешните си кръгове, Рияд и Вашингтон се надяват, че може да бъде подписан по-скромен пакт за отбрана, преди президентът Джо Байдън да напусне Белия дом през януари, казаха източниците на „Ройтерс“.
Един пълноценен договор между САЩ и Саудитска Арабия ще трябва да мине през Сената на САЩ с мнозинство от две трети – и това няма да бъде началото му, освен ако Рияд не признае Израел.
Пактът, който сега се обсъжда, ще включва разширяване на съвместните военни учения и тренировки за справяне с регионалните заплахи, главно от Иран. Това ще насърчи партньорствата между американски и саудитски отбранителни фирми, с предпазни мерки за предотвратяване на сътрудничество с Китай. Споразумението ще насърчи инвестициите на Саудитска Арабия в модерни технологии, особено в отбраната с дронове. САЩ ще увеличат присъствието си в Рияд чрез обучение, логистика и поддръжка на киберсигурността и може да разположат ракетен комплекс „Пейтриът“ за подобряване на противоракетната отбрана и интегрираното възпиране.