Посетете древния Марс – планета с изненадващо умерен климат, където от небето падат сняг и дъжд, а реките се стичат по долините, за да подхранват стотици езера.
Ново изследване на геолози от Университета на Колорадо в Боулдър рисува тази картина на Червената планета, която е била сравнително топла и влажна, много по-различна от студената пустош, която познаваме днес. Откритията на екипа показват, че обилните валежи вероятно са подхранвали многобройни мрежи от долини и канали, които са оформили марсианската повърхност преди милиарди години – добавяйки нови доказателства към дългогодишен дебат в планетарната наука.
Изследователите, ръководени от Аманда Стекел, която получава докторската си степен по геоложки науки в CU Boulder през 2024 г., публикуваха своите открития на 21 април в Journal of Geophysical Research: Planets.
„Можете да изтеглите снимки от Google Earth на места като Юта, да ги увеличите и да видите приликите с Марс“, казва Стекел, която сега работи в Калифорнийския технологичен институт.
Повечето учени днес са съгласни, че поне малко вода е имало на повърхността на Марс през Ноахийската епоха, преди около 4,1-3,7 милиарда години.
Но откъде е дошла тази вода дълго време беше загадка. Някои изследователи твърдят, че древният Марс никога не е бил топъл и влажен, а винаги студен и сух. По онова време младото слънце на Слънчевата система е било само около 75% от яркостта си днес. Разпростиращи се ледени шапки може да са покривали възвишенията около марсианския екватор, като от време на време са се топили за кратки периоди от време.
В новото изследване Стекел и колегите ѝ си поставят за цел да проучат теориите за топъл и мокър климат на Марс в миналото в сравнение с тези за студен и сух климат. Екипът използва компютърни симулации, за да проучи как водата може да е оформила повърхността на Марс преди милиарди години. Те откриват, че валежите от сняг или дъжд вероятно са формирали моделите на долини и извори, които все още съществуват на Марс днес.
„Много е трудно да се направи каквото и да е окончателно изявление. Но виждаме, че тези долини започват на голям диапазон от височини. Трудно е да се обясни това само с лед“, казва Стекел.