Темата за въвеждането на религиозно обучение в училищата отново излиза на преден план. В предаването „Политика и Спорт“ Владислав Славов и председателят на ПП „Свобода“ Владимир Симеонов изложиха своите позиции, защитавайки мястото на духовността в образователната система.
Според Владислав Славов, обществената реакция срещу религията в училище буди сериозна тревога. Той изрази изненада от организираните протести и коментари в социалните мрежи:
„Не съм виждал такова масово обединение срещу религията от 1944 година насам.“
Макар част от съпротивата да идва от малки групи, Владислав Славов подчерта, че те са силно активни и шумни. За разлика от тях, поддръжниците на религията, по думите му, са по-мирни и сдържани, но именно те трябва да говорят по-силно за ценностите, които защитават:
„Може би трябва да сме малко по-шумни и да кажем кое е добро.“
Според Славов, изучаването на религията в училище би дало на учениците познания не само за вярата, но и за историята на светците, за доброто и злото, както и за житейски поуки. Това, според него, ще възпита добродетели и духовна чистота:
„Религията ще пренесе света в един нов свят – на добродетели, на чистота.“
Славов подчерта, че въпреки критиките, включително обвинения в „руска пропаганда“, вярата има самостоятелно и неделимо място в духовния облик на нацията.
От своя страна, Владимир Симеонов защити православието като част от българската културна и историческа идентичност. Той напомни, че християнството не е „внос“ от Русия, а напротив – българите са го занесли в Русия. Затова и спекулациите, че православието е свързано с руска политическа намеса, са неуместни.
„Източното православие е нашата религия. То няма общо с Путин, нито с Русия.“
Симеонов подчерта, че религията е съхранила българския народ в трудни исторически моменти, включително по време на османското владичество. По думите му, няма нищо лошо в това децата да учат за добро, милосърдие и съпричастност:
„Десетте Божи заповеди не отговарят ли на чисто човешките ценности?“
В разговора прозвуча и остра критика към чуждестранно финансирани неправителствени организации, за които участниците смятат, че влияят негативно на българската образователна система и моралните ориентири в обществото:
„Соросоидни образувания с техните аватари в парламента проповядват едно мислене, в което ненормалното се представя за нормално.“
Според гостите, вярата изгражда общности, създава среда за взаимопомощ и води хората към мир и доброта – ценности, които днес са по-нужни от всякога.