В последните дни темата за независимостта на съдебната система отново стана обект на обществено внимание, след ареста на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници. По този повод в предаването „Честно казано” с водещ Люба Кулезич адвокат Диана Димитрова сподели своите тревоги относно зависимостта на съдебната власт в България, която, по нейни думи, става все по-плашеща.
Политическата намеса в съдебната власт и случая „Коцев“
Адвокат Димитрова сподели, че темата за правосъдието ѝ е изключително важна, като изрази съжаление, че политическите фигури трябва да попаднат в ареста, за да се заговори по-задълбочено за независимостта на съда. Според нея случаят „Коцев“ е не само обществено чувствителен, но и полезен в това отношение, защото той по един видим начин е повдигнал въпроса за независимостта на съдебната система.
„Ако има нещо положително с казуса „Коцев”, то е, че той по един видим и обществено чувствителен начин вдигна темата за независимостта на съда. И аз съм доволна, че хората виждат и изразяват гражданската си позиция – защо ходят по протестите, защо това е важно за всеки един от нас,“ заяви адвокат Димитрова.
Тя подчерта, че е положително, че българите започват да се ангажират с темата за съдебната независимост, защото тя засяга всеки гражданин на страната.
История на политическата намеса в съдебната система
Адвокат Димитрова припомни, че процесът на овладяване на съдебната система не е нов. Тя отбеляза, че желанията на политическата класа да има по-голям контрол върху съда станаха особено видими със създаването на специализираните съдилища.
Според нея тези съдилища са създадени, защото до този момент попитите на прокуратурата за саморазправа срещали сериозен отпор в съдилищата. Димитрова припомни една от най-известните реплики на бившия премиер Бойко Борисов, която е останала в историята:
„Ние ги пращаме, те ги пускат.“
Според адвокат Димитрова, ясно се показва как през последните години е било реализирано синхронизирането между прокуратурата и съдебната система, особено чрез създаването на специализирани съдилища.
Тя отбеляза, че случаят с Десислава Иванчева, която остава в затвора до ден днешен, е бил симптоматичен за този процес.
Необходимите условия за независимост на съдията
Адвокат Димитрова не пропусна да подчертае, че за да имаме независими съдии, те трябва да бъдат финансово обезпечени, да имат висок обществен статут и да разполагат с магистратски имунитет, който да ги предпазва от неоснователно наказателно преследване. Освен това, трябва да имат гаранции за несменяемост, за да могат да изпълняват задълженията си без страх от политически натиск.
Тя цитира и мнението на съдия Цариградска, която наскоро написа, че тези привилегии никога не са били замислени да правят съдебната система капсулирана и безконтролна. Според съдия Цариградска:
„Тези привилегии никога не са били замислени от нашия конституционен законодател през 1990 година да превърнат тази система в абсолютна капсулирана и безконтролна.“
Извращаването на закона в България
,, В България имаме за съжаление имаме дълга традиция да извращаваме прилагането на закона в едни посоки не е бил замислен.”
Според нея, за съжаление, съществуват много механизми както на законово, така и на манталитетно ниво, които позволяват на съдебната система постепенно да бъде овладяна и дори да се използва за политически цели.
Great points, well supported by facts and logic.