СЛЕД 32 ГОДИНИ: Юношите на България по волейбол са на финал на световно първенство

Страхотен успех за младите "лъвчета" в Иран

2 годиниСпортни 10 Николай Парашкевов

Юношеският ни национален отбор по волейбол до 19 г. ще се бори за титлата на световното първенство в Иран!

Тимът на Мартин Стоев победи Русия с 3:2 гейма (14:25, 25:21, 25:20, 20:25, 15:13) и си върна за загубата от "Сборная" в груповата фаза.

Финалът е утре (2 септември) от 17:30 ч.

В спор за титлата България ще срещне победителя от втория полуфинал между домакина Иран и Полша.

За първи път от 1989 г. волейболистите в тази възрастова група са сред топ 4 на света.

Тогава, преди 32 години, те спечелиха бронзови медали, а сега са в отлична позиция за нещо още по-голямо.

Русия показа стабилна игра през първия гейм, докато българските национали не успяха да намерят начин да им се противопоставят.

Родната блокада не беше никак ефективна, а и в атака се виждаха проблеми за "лъвовете".

От другата страна на мрежата пък руснаците разчитаха на доброто представяне на Тимофей Тихонов и Михаил Лабинский.

България поведе стабилно в началото на втория гейм, а промяната в играта на момчетата на селекционера Мартин Стоев беше видима.

С добри отигравания се отличиха Александър Николов и Виктор Бодуров.

В средата на гейма руснаците съумяха да изравнят за 15:15.

В тази напрегната ситуация "лъвовете" показаха характер и отново поведоха. До края на частта българите не изпуснаха лидерството и изравниха резултата.

Доброто представяне на терена за родните волейболисти продължи и през третия гейм.

Георги Татаров беше с основна заслуга за солидната преднина, натрупана в началото. В края на частта разликата набъбна до 8 точки, което внесе доста спокойствие в българските редици.

Руснаците се възползваха от това и с мощни атаки на Тихонов стопиха преднината до 3 точки.

Прекъсване в самия край на частта стабилизира емоциите в нашето поле и закономерно "лъвовете" поведоха в резултата.

В четвъртия гейм Русия тръгна по-уверено и поведе с 3:1. Момчетата на Мартин Стоев обаче успяха да се поуспокоят и изравниха при 4:4 и 6:6. Впоследствие "Сборная" дръпна с 4 точки и поведе с 10:6. Тимът ни се разколеба, което отвори още по-сериозна разлика - 17:10. В края на частта юношите ни стопиха част от нея до 19:23, но това не бе достатъчно и срещата продължи в тайбрек.

В него играта на двата тима беше равностойна, а всяка грешка се наказваше.

С две директни точки от начален удар на Лабинский Русия поведе с 11:9, но това не беше краят!

С финален щурм българските момчета пречупиха "Сборная" и след 15:13 триумфираха в оспорваната битка.