Дортмунд затвърди голямата разлика в класите

3 годиниФутбол 2 Симеон Кисьов

Тимът на Борусия (Дортмунд) се справи сравнително лесно с големия си съперник Шалке 04Шалке 04, надвивайки го с 3:0 на “Сигнал Идуна Парк” в мач от петия кръг на Бундеслигата. “Жълто-черните” търпеливо изчакаха и пречупиха опонента с точни изстрели през второто полувреме. Ерлинг Холанд (61’) реализира дежурния си гол, а преди и след него точни бяха централните защитници Мануел Аканжи (55’) и Матс Хумелс (78’). Безпроблемната победа за отбора на Люсиен Фавър не е изненадваща, защото съперникът от Гелзенкирхен е в тежка криза, като има само 1 точка до момента. Дортмунд пък е с равен актив с Байерн (Мюнхен), като само лидерът РБ (Лайпциг) е с повече.

Капитанът на Борусия Марко Ройс отново седна на пейката, а титуляри в предни позиции бяха Джейдън Санчо, Джовани Рейна и Ерлинг Холанд. След краха срещу Лацио в Шампионската лига преди дни Фавър се завърнаха към схема с четирима в защита.

Треньорът на Шалке Мануел Баум изненада с включването в състава на 19-годишния защитник Малик Тиао, който досега нямаше дори един мач в елита. Друг младок - Килиан Людевиг (две срещи досега), също беше в стартовите 11. Гонсало Пасиенсия и Раби Матондо действаха в атаката, а опитните Ведад Ибишевич, Алесандро Шьопф и Бенжамен Стамбули останаха резерви.

Двубоят очаквано започна с натиск на Борусия. В 8-ата минута домакините искаха да получат дузпа за нарушение на Малик Тиао срещу Рейна, но Феликс Цвайер беше категоричен, че такова няма, като дори не се допита до ВАР.

В 11-ата Холанд шутира право в ръцете на вратаря, след като съотборниците му "откраднаха" топката точно пред наказателното поле на Шалке.

Борусия продължи да натиска и вратарят Фредерик Рьонов направи още няколко спасявания. В 31-вата и той нямаше какво да стори след удар на Махмуд Дахуд, но пък топката се отби в напречната греда.

Постепенно обаче за домакините стана все по-трудно да стигат до чисти положения и Шалке като че ли контролираше стремежа на Борусия да вкара гол. За малко обаче в 55-ата Салиф Сане да си забие автогол, след като в стремежа си да отбие кълбото с глава го насочи малко над напречната греда. От последвалия корнер попадението все пак стана факт. Играчите на Борусия отиграха заучено изпълнение, при което Рафаел Герейро нанесе силен шут, който Рьонов изби. Включилият се в атака Аканжи обаче беше точен при добавката - 1:0 за Дортмунд.

След още шест минути Борусия стигна до втори гол. Холанд и Санчо подкараха атака от около центъра, като след това англичанинът изведе норвежеца сам срещу вратаря и той технично го прехвърли за 2:0.

Холанд виждаше следващия си гол в 68-ата минута, но Рьонов пак спаси.

Десет минути по-късно обаче стражът пак извади топката от мрежата си, след като този път Хумелс реализира с глава за 3:0.

През идната седмица Борусия посреща Зенит в ШЛ, след което ще гостува на новака Арминия (Билефелд) в среща за първенство. Шалке пък очаква Щутгарт на "Фелтинс Арена".