Целта на промените в начина на предписване на лекарства е да се оптимизира броят на изписваните рецептурни бланки. Това се прави във връзка с промяната след 1-ви април, когато се даде възможност за 100-процентово реимбурсиране на лекарствата за сърдечно-съдови заболявания. В момента много от пациентите имат „N“ на брой рецепти за по едно лекарство. Идеята е всички необходими лекарствени продукти да бъдат изписвани на една електронна рецептурна бланка, което ще доведе до оптимизиране на бюджета на касата, предвиден за заплащане на аптеките. Това каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондова, предаде репортер на БГНЕС. Тя увери, че няма риск хората да останат без лекарства, а промяната засяга само отношенията между НЗОК и Българския фармацевтичен съюз.
Няма задръстване на добре работещите ТЕЛК-комисии заради новата система за случайно разпределяне на случаите, успокои министърът. Затруднения има поради изготвянето на графиците за отпуски на служителите. Водят се разговори за това тези графици да бъдат оптимизирани, така че всяка комисия да извърши експертизата си в рамките на 3 месеца. Д-р Кондова допълни, че новите ТЕЛК комисии вече работят.
Благодарение на усилията на БЛС има спад в проявите на агресия към лекари. Заставаме зад Съюза и осъждаме проявите на насилие и смятаме, че извършителите им трябва да понесат последствията от закона, заяви Кондова, която бе част от конференцията “Насилието над лекари – причини и възможни решения“.I БГНЕС