Search Suggestions
      петък, 01.11.24
      Search Suggestions

          Доклад в Брюксел: Жителите на ЕС да се запасяват с храни и най-належащи стоки

          Жителите на страните от ЕС трябва да се запасят с храни и стоки от първа необходимост в случай на война и руска агресия или друга извънредна ситуация. Това гласи последния доклад на специалния съветник на председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Докладът за гражданската и военна готовност на Европа е съставен от бившия финландски президент Саули Ниинисто в качеството му на специален съветник, съобщи „Нюзуик“.

          В доклада се посочва, че ЕС не е бил подготвен за пандемията от „Ковид-19“, както и за руската агресия срещу Украйна, и трябва „да премине от фаза на реакция към състояние на проактивна готовност“. В доклада не се посочва, че руската агресия е единствената възможна заплаха, но се посочва, че тя е най-голямата. „Нямаме ясен план какво трябва да направи ЕС в случай на въоръжена агресия срещу някоя от неговите членове. Заплахата от руска война срещу европейските сили за сигурност ни принуждава да поставим този въпрос в центъра на нашата готовност за подобна ситуация, без да пренебрегваме подготовката си за други големи заплахи“, се казва в доклада на специалния съветник на Урсула фон дер Лайен от 165 страници, които той подаде в сряда.

          В рамките на тази стратегия ЕС трябва да посъветва домакинствата да бъдат подготвени, така че в случай на извънредна ситуация да могат да разполагат с доставки за поне 72 часа. Следователно жителите на страните от ЕС трябва да се запасят с продукти от първа необходимост, а членовете на ЕС се съветват да предоставят на своите граждани насоки относно съхранението, евакуацията и начините за достигане до службите за спешна помощ. Последният доклад сочи, че е необходимо да се набавят запаси от храна, питейна вода, лекарства, както и фенерчета и радиостанции на батерии. Целта на тези съвети е да подготвят гражданите на ЕС за извънредни ситуации като нови пандемии, екстремни метеорологични явления или въоръжена агресия.

          В тази насока са предложени и други мерки, като отделянето на поне 20 процента от общия бюджет на ЕС за повишаване на сигурността и готовността при кризи, както и по-голям обмен на разузнавателни данни между членовете на съюза.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions