Израелската армия (ЦАХАЛ) насърчава разграбването на хуманитарна помощ в ивицата Газа, особено като напада палестинските полицейски сили, които се опитват да се борят с това, обвиниха 29 неправителствени организации в съвместен доклад , цитиран от АФП.
„Разграбването е повтарящ се проблем, следствие от израелските атаки срещу останалите полицейски сили в Газа, недостига на стоки от първа необходимост, липсата на пътища и затварянето на повечето контролно-пропускателни пунктове, както и произтичащото от това отчаяние на населението в тези тежки условия“, посочват тези НПО.
Сред тях са организации като „Лекари на света“, „Оксфам“ и Норвежкият съвет за бежанците (НСБ).
Израелската армия също така „не успява да предотврати разграбването на камионите с помощи и изнудването на въоръжени банди за защита от хуманитарните организации“, продължават НПО, цитирайки по-специално статия в левия израелски всекидневник „Хаарец“, публикувана на 11 ноември и озаглавена: „Израелската армия позволява на банди от Газа да разграбват камиони с помощи и да изнудват техните шофьори“.
„В някои случаи, когато палестински полицаи са се опитвали да предприемат действия срещу мародерите, те са били нападани от израелски войници. Много от инцидентите се случват в близост до или пред израелските сили, без те да се намесват, дори когато шофьорите на камиони викат за помощ“, пишат още те в доклада.
В същия доклад 29-те неправителствени организации осъждат намаляването „до исторически ниско ниво“ на хуманитарната помощ, разрешена от Израел в ивицата Газа.
Според тях през октомври в палестинската територия са влизали средно по 37 хуманитарни камиона дневно, а през първата седмица на ноември – по 69, в сравнение с 500 камиона преди 7 октомври 2023 г. – датата на началото на войната, предизвикана от безпрецедентната атака на палестинското ислямистко движение Хамас срещу Израел.
29-те неправителствени организации регистрираха и 7 нападения срещу хуманитарен персонал, които се приписват предимно на израелската армия, в периода между 10 октомври и 7 ноември, по време на които бяха убити 11 хуманитарни работници и 3 деца.