Епидемията от диабет в световен мащаб достига критични нива с 800 милиона случая.
Публикуваните резултати подчертават необходимостта от незабавни глобални действия за справяне с тази епидемия, заявиха от здравната агенция на ООН.
Проучването е проведено от Сътрудничеството в областта на рисковите фактори за незаразни болести (NCD-RisC) – световна мрежа от 1500 изследователи сътрудничество със Световната здравна организация /СЗО/.
Това е първият глобален анализ на тенденциите както в нивата на заболеваемост от диабет, така и в обхвата на лечението, базиран на данни от 140 млн. души по света на възраст над 18 години.
Анализът разкрива удвояване на случаите на диабет от 7 на 14% между 1990 г. и 2022 г., като близо 450 милиона възрастни – 60% от засегнатите – остават без лечение. Тази извънредна ситуация засяга особено силно държавите с ниски и средни доходи, където се намират 90% от болните, които не се лекуват активно.
„През последните три десетилетия наблюдаваме тревожно нарастване на диабета, което отразява увеличаването на затлъстяването, утежнено от въздействието на маркетинга на нездравословни храни, липсата на физическа активност и икономическите трудности“, предупреди генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус.