Експертите смятат, че може би са открили начин да намалят риска от рак, след като проучване свързва по-високия брой случаи на някои видове рак с два вида често срещани бактерии.
Бактерията E.coli може да причини инфекции на пикочните пътища и кръвта, както и „силни болки в стомаха, кървава диария и бъбречна недостатъчност“, съобщи NHS Inform.
Обикновено бактерията е безвредна и живее в червата на хората и животните, но учените са изследвали два щама, които произвеждат химикал, увреждащ ДНК, наречен колибактин, който е свързан с рака на червата.
Надяваме се, че насочването на ваксина срещу тези щамове може да помогне за намаляване на риска от рак на червата, пикочния мехур и простатата. За целите на проучването, публикувано в Lancet Microbe, изследователите използват геномно наблюдение, за да проследят различните щамове в различни страни, включително Обединеното кралство, Норвегия, Пакистан и Бангладеш.
Според Cancer Research от началото на 90-те години на миналия век случаите на рак на простатата при 25-49-годишните са се увеличили с 622%. В същото време ракът на дебелото черво е втората най-честа причина за смърт от рак в Обединеното кралство, като от началото на 90-те години на миналия век случаите на рак в същата възрастова група са се увеличили с 42%.
Двата щама, върху които се фокусираха учените, са по-често срещани в индустриализираните страни и причиняват по-скоро инфекции на кръвния поток и пикочните пътища, отколкото хранително отравяне. Според изследователите в тези страни има и по-високи нива на рак на червата, пикочния мехур и простатата. В същото време анализът на екипа показва, че щамовете са много по-редки в страни като Бангладеш и Пакистан, където случаите на рак на червата, пикочния мехур и простатата също са по-малко.
Старшият автор професор Юка Корандер от Института Wellcome Sanger, Университета в Осло и Университета в Хелзинки заяви: „Това ни позволи да започнем да виждаме възможните връзки между два щама на E.coli и честотата на заболеваемостта от рак.“
Първият автор д-р Томи Маклин от Университета в Хелзинки и Института Wellcome Sanger добави: „E.coli може да се открие по целия свят, в много различни форми, и разбирането на това как щамовете на тази бактерия влияят по различен начин на хората може да ни даде по-пълна картина на здравето и болестите“.
„Достъпът до глобални геномни данни за щамовете, които се срещат в даден район, може да разкрие нови тенденции и възможности, като например щамове в индустриализирани страни, които могат да бъдат свързани с риска от определени видове рак. Също така трябва да продължим да гарантираме, че държавите и регионите по света са включени в изследванията за геномно наблюдение, така че всички да се възползват от новите открития“, каза Маклин.
вярвам 😉