Част от икономическите експерти на „България Може“, проведоха работна среща във връзка с обявения Бюджет 2025. Участие в дискусията взеха Кузман Илиев – съпредседател на „България Може“, Ивайло Найденов – член на ИС на „България Може“, Димитър Чобанов – икономически експерт и преподавател в УНСС и Теодор Димокенчев – зам. председател на „България Може“. Четиримата обсъдиха параметрите на бюджета и неговата състоятелност.
Кузман Илиев го определи като хаотичен и с липса на ясни разчети. Според Илиев икономиката се политизира, което ще има негативен ефект, а „България Може“ иска да бие камбаната. “Държавата вече преразпределя 46 на сто от БВП, вдигат се разходите с 20 млрд. и механично насила се събират също толкова с фантасмагорични данъци, без оценка на въздействието. Това води до несигурност и непредвидимост за домакинства и бизнес ”, подчерта Кузман Илиев.
„За да имаш силна икономика, трябва да имаш евтина енергия. Държавата наказва големите производители. Ще отблъснем инвеститорите, инфлацията ще се увелечи. Еднократните данъци се правят само в извънредни сиуации. Хората, които са виновни за този хаос, сега искат да прехвърлят сметката на обикновените граждани на България“, заяви зам. председателят на „България Може“ Теодор Димокенчев.
Според Димитър Чобанов, ако се вземат приходите от данъци и осигуровки увеличението ще бъде 16.2%. В Германия, която е водеща икономика в Европа, очакваното повишаване е под половин процент. Затова тези растежи у нас няма как да се получат. Той отбеляза също, че заложените постъпления от данъчната амнистия са “неясни” и пожелателни.
Ивайло Найденов предупреди, че Бюджет 2025 ще претърпи много сериозна пластична операция и това няма да е обикновен фейслифтинг. „Очакваният ефект от данъка върху подземните богатсва беше около един милиард лева. Така както бе заложен, не е еднократен. Освен, че ще засегне добивната промишленост, ще оскъпи и суровинната база. Ще намали и без това лошата ни конкурентноспособност. От изслушването на Министър Петкова стана ясно, че тази мярка ще е променена на еднократна извънредна вноска и така приходът за държавата ще е около 200-300 милиона. Оскъпяването на ресурсите ще се отрази в поскъпване на цените по цялата верига“, допълни Найденов.