Search Suggestions
      сряда, 30.10.24
      Search Suggestions

          ПЪТЯТ КЪМ ЕВРОЗОНАТА: България може да приеме еврото най-рано през 2026 г.

          Докладите за България са значително положителни. Това обяви на брифинг в МС финансовият министър Людмила Петкова относно докладите на ЕК и ЕЦБ за присъединяването ни към Еврозоната.

          Страната ни отговаря на 3 от 4 критерия. Едва към края на годината ще можем да отговорим на критерия за инфлацията, по думите на финансист номер едно. В докладите се посочва, че законодателството на отговаря на закона за паричния съюз.

          МС одобри закона за присъединяване към Еврозоната, стана ясно от коментара на Петкова. Той вече е минал на обществено обсъждане. Той не е внесен в 49 НС, за да не бъде архивиран и забавен. Законът включва основните принципи и правила за превалутиране, за закръгляване, за двойно обозначаване на цените, както и правилата за защита на потребителите и други правила. Там в включен и контролът по спазване на разпоредбите.

          Петкова каза, че когато отговорим на критерия за инфлация е нужно време на ЕК и ЕЦБ да подготвят конвергентния доклад и след това да мине през Съвета. Освен това е нужно и на банките да се подготвят за приемане на еврото, както и на останалите системи.

          Петкова посочи, че не е добре да се приема еврото в средата на годината, защото бизнесът ще трябва да подготвя два финансови отчети. Началото на годината е най-подходяща дата, според нея. Така членството в Еврозоната за България се отлага поне за 2026 година. Най-важна е защитата на потребителите, каза финансист номер едно. По думите й важно е да няма спекулации. 

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions