Новият състав на Европейския парламент (ЕП) се събира в Страсбург за първата си сесия. Парламентът сега има 720 депутати от 27-те страни членки на Европейския съюз, което е с 15 повече от предишния състав. Разпределението на местата отчита населението на страните и нуждата от минимално ниво на представителство на по-малките страни, като България запазва своите 17 евродепутати.
В новия парламент ще има осем политически групи, една повече от предишния. Най-голямата група е Европейската народна партия (Християндемократи) с 188 депутати, следвана от Прогресивния алианс на социалистите и демократите със 136 депутати. Другите групи включват Патриоти за Европа (84 депутати), Европейски консерватори и реформисти (78 депутати), Обнови Европа (77 депутати), Зелените/Европейски свободен алианс (53 депутати), Левицата (46 депутати) и Европа на суверенните нации (25 депутати). Има и 12 независими депутати и 21 новоизбрани членове, които не принадлежат към политическа група.
Първото решение на новия парламент ще бъде изборът на председател за следващите две години и половина. Гласуването ще бъде тайно и с хартиени бюлетини, като за избиране кандидатът трябва да получи абсолютно мнозинство от подадените валидни гласове. Ако никой не получи мнозинството, ще има втори и трети тур. Кандидатите за председател могат да бъдат номинирани от политическа група или от група членове на ЕП, достигащи 1/20 от евродепутатите. Номинирани са Роберта Мецола от Европейската народна партия и Ирене Монтеро от партия Подемос, част от политическата група на Левицата.
Парламентът също ще избере 14 заместник-председатели и петима квестори. В сряда евродепутатите ще потвърдят броя и размера на постоянните комисии, подкомисии и делегации, а членовете на комисиите ще бъдат обявени в петък.
Новият Европарламент се очаква да изрази силна подкрепа за Украйна. Лидерите на политическите групи ще направят изявления относно необходимостта ЕС да продължи да подкрепя Украйна, а в късния следобед ще бъде гласувана резолюция.
Една от първите задачи на новия парламент е избирането на председател на Европейската комисия. В четвъртък ще се гласува кандидатурата на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия. Ако получи подкрепата на поне 361 депутати, тя ще продължи на поста за следващите пет години. В противен случай, Европейският съвет ще трябва да предложи нов кандидат.