Германия подкрепя облекчаване на някои от санкциите, наложени от Европейския съюз на Сирия, съобщиха дипломатически източници.
Месец след падането на Башар Асад германското правителство е изпратило искане в този смисъл до службите на ръководителя на европейската дипломация Кая Калас с оглед на първоначално обсъждане на срещата на министрите на външните работи на ЕС на 27 януари в Брюксел, твърдят тези източници пред медиите.
В посланието си Берлин изброява някои от обсъжданите възможности: улесняване на финансовите транзакции с новите сирийски власти или прехвърляне на частни капитали, по-специално на сирийски бежанци в чужбина. Друга възможност би могла да бъде отмяната на някои санкции в секторите на енергетиката и въздушния транспорт, според тези дипломати.
ЕС наложи редица санкции на Сирия, насочени срещу „режима на Асад и неговите поддръжници“. Тези санкции засягат и сектори на сирийската икономика, особено финансовия, от които режимът печелеше.
След 13-годишна война въоръжени групировки, водени от радикалната ислямистка групировка Хаят Тахрир аш Шам (ХТШ), превзеха сирийската столица Дамаск на 8 декември и свалиха от власт сваления президент Башар Асад, който избяга в Русия.
Преходното правителство в Дамаск настоява за отмяна на международните санкции срещу страната, но много столици, включително Вашингтон, заявиха, че изчакват да видят как новите власти ще упражняват властта си, преди да отменят ограниченията.
Ръководителите на френската и германската дипломация, Жан-Ноел Баро и Аналена Баербок, пътуваха до Дамаск на 3 януари, където се срещнаха с новия лидер на страната, ислямиста Ахмад ал Шарех.
На 9 януари те ще се срещнат с колегите си от Италия, Обединеното кралство и Съединените щати в Рим, за да обсъдят положението в Сирия.
Другия път ще дадат на Аналене да барне джихадист по пищова.