Висш адвокат, представляващ Shein, многократно отказа да каже дали компанията продава продукти, съдържащи памук от Китай, съобщи „Би Би Си“.
Инан Жу, главен юрисконсулт на гиганта за бърза мода, потвърди, че неговите доставчици произвеждат продукти в страната, но отказа да каже дали използват китайски памук.
Фирмите, които се снабдяват с дрехи, памук и други продукти от района на Синдзян в северозападната част на Китай, са подложени на натиск след твърдения за принудителен труд и нарушения на човешките права.
Отказът на Жу да отговори на въпросите беше посрещнат с отпор от комисия от британски депутати, които я обвиниха в „умишлено невежество“.
От основаването си през 2008 г. Shein се разраства бързо, а по време на пандемията бизнесът ѝ процъфтява.
Стремителният възход на компанията означава, че от малко позната марка тя се превръща в един от най-големите търговци на бърза мода в света, който доставя стоки на клиенти в 150 държави.
Компанията, която е основана в Китай, но сега е със седалище в Сингапур, е подложена на критики заради въздействието си върху околната среда и работните си практики, които включват твърдения за принудителен труд във веригите за доставки. Shein отрича това.
Китай е обвиняван, че подлага на принудителен труд членовете на уйгурското, предимно мюсюлманско етническо малцинство. През декември 2020 г. проучване, видяно от „Би Би Си“, показа, че до половин милион души са били принуждавани да берат памук в Синдзян, но Пекин отрича всякакви нарушения на правата.
Обвиненията накараха някои големи модни марки, сред които H&M, Nike, Burberry и Adidas, да премахнат продуктите, в които се използва памук от Синдзян, което доведе до ответна реакция в Китай и бойкот на компаниите.