Властите потвърдиха, че вариант на птичия грип, който е широко разпространен сред птиците и който е причинил тежки симптоми при някои хора, е открит за първи път в млекодайни говеда в САЩ, предаде АФП.
Откриването на този щам породи още по-големи опасения, че световната епидемия от птичи грип H5N1, която засегна значително птицевъдството, може да прерасне в пандемия при хората.
Министерството на земеделието на САЩ (USDA) потвърди на 5 февруари, че птичият грип, открит при говеда в югозападния щат Невада, е от генотип D1.1.
Различен генотип на вируса – B3.13 – вече циркулираше широко сред фермите за добитък в САЩ от миналата година, като бяха регистрирани над 950 случая в 16 щата.
Няколко души, работещи във фермите, са били заразени с щама B3.13 миналата година, но са имали само леки симптоми.
Щамът D1.1, от друга страна, е свързан с малък брой сериозни случаи при хора, включително първия смъртен случай в САЩ вследствие на птичи грип в началото на януари.
Тогава здравните власти заявиха, че пациентът, на 65 години, е имал основни заболявания и че общите рискове за населението остават ниски.
Министерството на земеделието на САЩ съобщи на своя уебсайт, че генотипът D1.1 „представлява преобладаващият генотип в северноамериканските прелетни пътища през изминалата есен и зима и е идентифициран при диви птици, бозайници и е пренесен в домашни птици“.
Според служител на Невада и двата щама на вируса са предизвикали сходни симптоми сред едрия рогат добитък, включително „треска, намалена консумация на фураж, намалено производство на мляко и леки респираторни признаци“.
Нарастващият брой на заразените бозайници предизвика тревога сред учените, които се опасяват, че високата циркулация на вируса може да му позволи да мутира в по-опасни варианти.
Тези опасения се засилват от усилията на президента Доналд Тръмп за бързо съкращаване на федералните разходи, като експертите предупреждават, че намаляването на персонала и програмите може да се отрази на мониторинга на общественото здраве.
Въздействията на птичия грип върху птицефермите доведоха до масово избиване на стадата и до недостиг на яйца в цялата страна.