Изкуственият интелект (ИИ) е „фундаментално преустройство на технологиите“, което ще действа като „ускорител на човешката изобретателност“, заяви шефът на Google Сундар Пичай на световна среща на върха за ИИ в Париж.
„Все още сме в началото на смяната на платформата на ИИ и въпреки това знаем, че тя ще бъде най-голямата в живота ни“
, ще каже Пичай според откъси от речта му пред световни лидери и шефове на технологични индустрии, видени от АФП.
Шефът на Google ще подчертае предстоящите приложения на технологията за изкуствен интелект, като например откриване на появата на горски пожари в сателитни изображения. Ще обяви и партньорство за откриване и лечение на рак с Института „Кюри“ във френската столица.
Демис Хасабис, ръководител на изследователската лаборатория за изкуствен интелект DeepMind на Google, също приветства потенциала на технологията по време на събитие в неделя в офисите на Google в Париж.
„Материалознание, математика, термоядрен синтез – почти няма област на науката, която да не се възползва от тези инструменти на ИИ“
, заяви Нобеловият лауреат по химия.
Пичай заяви този месец, че Google ще вложи 75 млрд. долара в капиталови инвестиции тази година, най-вече в ИИ.
„С ИИ имаме шанса да демократизираме достъпа (до нова технология) от самото начало и да гарантираме, че цифровото разделение няма да се превърне в разделение, свързано с ИИ“, щеше да каже той във вторник.
Понятието „цифрово разделение“ се отнася до разликата между хората с или без лесен достъп и познания за интернет и съвременните комуникационни технологии.
„Всяко поколение се притеснява, че новата технология ще промени живота на следващото поколение към по-лошо – и въпреки това почти винаги е обратното“, гласеше текстът на Пичай.
Омаловажавайки днешните страхове за въздействието на изкуствения интелект, той ще настоява, че „Не трябва да позволяваме на собствените си пристрастия към настоящето да пречат на бъдещето. Имаме възможност, която се случва веднъж на поколение, да подобрим живота в мащаба на ИИ“.