Организацията на обединените нации (ООН) изрази сериозна загриженост относно намеренията на суданските паравоенни Сили за бърза подкрепа (СБП) да създадат паралелно правителство, предупреждавайки, че това може да задълбочи конфликта и да разцепи страната, съобщава в. „Судан трибюн“.
ООН следи внимателно ситуацията
Говорителят на ООН Стефан Дюжарик заяви пред журналисти, че организацията е наясно с „обширни доклади“ за предстоящото обявяване на нов управляващ орган от страна на СБП и техни съюзници. Той подчерта тежката хуманитарна ситуация в Судан, като спомена доклади за глад и продължаващо насилие.
„Говорим за Замзам и други места, където гладуващи хора биват убивани и бомбардирани“, предупреди Дюжарик.
Планираното обявяване и реакцията на официалните власти
Обявяването на паралелното правителство първоначално бе насрочено за 18 февруари, но беше отложено за 21 февруари, за да се присъединят още военни и цивилни организации. Очаква се новата структура да управлява контролираните от СБП територии, докато официалното правителство, ръководено от главнокомандващия суданската армия Абдел Фатах ал Бурхан, остава базирано в Порт Судан.
Министерството на външните работи на Судан отхвърли инициативата, наричайки я „пропаганден трик“, и предупреди, че правителството ще предприеме мерки за възстановяване на реда. Министерството също обвини Кения в нарушаване на международното право, тъй като Найроби се съгласи да бъде домакин на подписването на споразумение между СБП и техните съюзници.
Суданската армия готви ответни действия
Армията обяви, че ще се противопостави на паралелното правителство. Генерал Ясир ал Ата, помощник-главнокомандващ на суданската армия, заяви, че военните се подготвят да прочистят страната от СБП и да си върнат всички загубени територии.
По време на митинг в северния град Ал Даба, генерал Ал Ата отправи предупреждение към СБП:
„Ще се бием с вас на всеки сантиметър суданска територия. Ще ви покажем, че суданската нация има лъвове с остри нокти и зъби.“
Кения подложена на критики заради ролята си в конфликта
Решението на Кения да бъде домакин на срещата на СБП предизвика вътрешни и международни критики. Въпреки че страната има дългогодишен опит в посредничество на мирни споразумения в региона, включително Всеобхватното мирно споразумение за Судан преди 20 години, подкрепата ѝ за СБП поражда опасения за ескалация на напрежението.