Православните и католическите християни рядко отбелязват Великден на една и съща дата. Основната причина за това разминаване е, че православните църкви все още използват Юлианския календар, докато католическата църква се придържа към Григорианския.
Въпреки това, макар и не често, съвпадения се случват – например през 2017 година, а следващото ще бъде през 2028 г. След 2700 година обаче, според изчисленията, Великден никога повече няма да се пада на една и съща дата за двете деноминации.
В католическата традиция, датата на празника може да се падне между 22 март и 25 април, докато в православната – между 4 април и 8 май. Това се дължи на 13-дневната разлика между двата календара.
През XXI век католици и православни ще празнуват Възкресение Христово на една дата едва 31 пъти. В бъдеще тези съвпадения ще стават все по-редки. Последният такъв случай се очаква през 2698 г. Статистически, в около 30% от случаите празникът съвпада, в 45% католическият Великден се пада с една седмица по-рано, а в 20% разликата е до пет седмици.
Датата на Великден се променя всяка година, като се пада в пролетните месеци. Това правило е въведено още през 325 г. на Първия вселенски събор в Никея. Там било решено, че празникът ще се отбелязва в неделята след първото пълнолуние, което настъпва след пролетното равноденствие, като условието е също така датата да бъде след еврейската Пасха.
През 2023 г. католиците отпразнуваха Великден на 31 март, докато в България той беше на 5 май. Тази година обаче празникът съвпада – и за католици, и за православни християни Възкресение се чества на 20 април. Съвпадението съвпада и с друга важна годишнина – 1700 години от Никейския събор.
Идеи за уеднаквяване на датата на Великден съществуват от години. Папа Франциск също подкрепя тази инициатива, като нееднократно подчертава, че Възкресението е духовно събитие, което не зависи от календара. Светият отец призовава за усилия в търсене на споразумение между църквите, за да се избегне допълнително разделение. Въпреки това, някои православни църкви, сред които Руската, Грузинската, Сръбската и Йерусалимската патриаршия, не приемат подобна промяна, което прави постигането на единна дата за празника малко вероятно.