Търговската безизходица между Вашингтон и Пекин не е устойчива, заяви американският финансов министър Скот Бесент, като прогнозира, че войната с митата между двете страни скоро ще се успокои.
По време на събитие при закрити врата, организирано от JPMorgan Chase, Бесент каза, че огромните мита, които двете най-големи икономики в света налагат една на друга върху вноса, са равносилни на реципрочно търговско ембарго.
Той имаше предвид новите мита, които Вашингтон и Пекин наложиха тази година, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се завърна на президентския пост.
След завръщането на Тръмп в Белия дом през януари Съединените щати наложиха допълнителни мита от 145% върху много продукти от Китай.
Те бяха въведени отчасти заради предполагаемата роля на Китай във веригата за доставка на фентанил, а също и заради практики, които Вашингтон смята за нелоялни.
В отговор на последния залп на Вашингтон Пекин наложи широкообхватни контрамита в размер на 125% върху американски стоки.
Според запознато лице, Бесент е заявил на събитието на 22 април, че очаква деескалация в близко бъдеще.
Това развитие би трябвало да донесе известно облекчение на пазарите, добави лицето.
Основните индекси на Уолстрийт скочиха след новинарски репортаж за коментарите на Бесент по време на събитието, което се проведе в рамките на пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка.
Той съобщи, че в края на деня предстои да бъде сключена голяма сделка с Пекин, но отбеляза необходимостта от справедлива търговия и добави, че Китай трябва да ребалансира икономиката си.
Ръководителят на Министерството на финансите подчерта също така, че целта не е да се разтрогнат отношенията с Китай.
Докато световните финансови министри и централни банкери се събират във Вашингтон тази седмица, всички погледи са насочени към напредъка на търговските преговори в кулоарите на срещите, тъй като страните се борят с новите и широкообхватни мита на Тръмп.