За 13-ти път в Балчик, от 4 до 8 юни 2025 г. ще се реализира, Фестивалът на щастливите хора под патронажа на Министерство на култура и кмета на Община Балчик, г-н Николай Ангелов, с партньорството на десетки културни организации и творчески съюзи и финансиране от Община Балчик и Национален фонд „Култура“.
236 хорови състава от Европа, Азия и Америка, над 6000 изпълнителя, вече се вписаха в историята на фестивала.
Участниците тази година са 17 хорови състава от България, Турция, Румъния, Северна Македония, Естония, Чехия и Армения.
От България освен хоровете от Община Балчик, ще се представят и смесените хорове от Ловеч и Пазарджик, детски хор „Родна песен“, от гр. Перник и женският Етно хор „Зефира“ от гр. София.
Със самостоятелен концерт на 6-ти юни от 19 часа, ще се представи ансамбълът за старинна музика „Cantanti Dai Monti Verdi“ от гр. София.
ПРОГРАМАТА
Събитието ще се проведе на пл. „21-ви Септември“ в 18:30 часа на 4-ти юни.
На 5-ти и 6-ти юни от 10:15 до 12:30 часа хоровете ще се обединят в 4-ри хорови работилници.
Красен Иванов – композитор и диригент на хор „Железни струни“, Разград, ще ръководи работилницата за смесени хорове със своето произведение „Тихият пролетен дъжд“.
Мариета Секлемова, диригент на детски хор „Милка Стоева“, гр. Бургас, ще бъде ръководител на работилницата за детски хорове, в която ще пеят около 200 деца от България, Чехия и Турция. Тази работилница ще представи на Гала концерта премиерната песен от Биляна Чокоева-Ангелова „Музика в мен“.
Фолклорното ателие, ще ръководи отново композитор-диригент проф. Д-р Рада Славинска с ПРЕМИЕРНАТА творба „Задявка“.
Директорът на фестивала д-р Валентина Георгиева, ще обедини всички хорови състави в работилницата „Химн на фестивала“, с добре позната на всички песен „Sing a song“ от словенския композитор Ambroz Copi.
ЖУРИТО
По традиция това са ръководителите на хоровите работилници, към които тази година ще се присъединят, представители на 2-та творчески съюза, които подкрепят събитието от неговото създаване, композиторът Вида Пиронкова от Съюза на българските композитори и д-р Росица Бояджиева от Съюза на българските музикални и танцови.
НАГРАДИТЕ
Всички състави ще бъдата удостоени с диплом за участие и сертификати за работата в хоровите работилници.
Ще бъдат раздадени награди в категориите и специалните призове с парични премии от творческите съюзи – СБК, СБМТД и БХС.
Голямата награда, отново ще бъде художествена творба, позлатената статуетка на скулптора Цветан Лазаров и най-голямата парична премия.
СЦЕНИ
Площад „21-ви Септември“; Концертната зала на Турситически информационен център „Мелницата“, сцена „Нимфеум“ в Ботаническа градина, ДКИ КЦ „Двореца“.
Детайлна програма на събитието в сайта на фестивала: chernomorskizvutsi.com