Уважаеми дами и господа,
Обръщаме се към Вас, като активни участници в процеса на присъединяване на България към еврозоната, с цел да предотвратим допускането на грешка, която ще коства много, както на България, така и на ЕС. Както знаете, на 4 юни 2025 г. се очаква публикуването на извънреден конвергентен доклад на Европейската комисия за готовността на България за приемане на еврото и имаме сериозни опасения за адекватността на изводите в този доклад, тъй като са налице всички основания да считаме, че те ще почиват на некоректни данни за състоянието на българската икономика. Публично оповестяваната официална информация, касаеща инфлацията и бюджетния дефицит, е невярна, в което лесно можете да се убедите от най-прости съпоставки, като например: темпа на приходите от косвени данъци с комбинирания индекс на физическия обем и дефлатора на БВП за 2024 г., или данните от ежемесечния бюлетин за дейността на местата за настаняване с индексите на потребителските цени в съответния сектор.
Не е за пренебрегване и фактът, че според почти всички социологически анкети, преобладаващите нагласи в българското общество не подкрепят приемането на единната валута в краткосрочен порядък и единственият начин да се разреши този въпрос справедливо и демократично е чрез провеждане на национален референдум. През 2023 г. над 604 000 български граждани заявиха желанието си да бъде проведен такъв, но органите на държавната власт не се съобразиха с тяхното искане, въпреки че то изпълняваше всички изискуеми условия.
Всичко това се случва в условията на целенасочено натрапване по всички обществени медии на едностранчива и спорна информация, без възможност за изразяване на алтернативно мнение или провеждане на каквато и да било експертна дискусия, което по същество дискриминира поддръжниците на другата теза и по този начин влиза в разрез с основополагащите принципи на ЕС, разписани в чл. 2 от Договора за Европейския съюз и чл. 11 от Харта на основните права на ЕС. Така се потъпкват основните демократични принципи, върху които почива идеята за изграждане на ЕС, и се отчуждава българското общество от идеята за Европа. Все повече хора живеят с убеждението че общността се е откъснала от своята основополагаща концепция и преминава в режим на тоталитарно управление, а това убеждение се засили особено след като през 2023 г. в публикувани скандални записи на разговори между български политици се обсъжда как има поет ангажимент да се съдейства на България да заобиколи критериите за присъединяване към еврозоната и тя да бъде одобрена, независимо от степента на готовност.
Вие без съмнение сте наясно, че всякакви минали, настоящи и бъдещи нарушения на правилата и заобикаляне на критериите за присъединяване към еврозоната не водят до нищо добро. Влизането на една неподготвена страна, каквато в случая се явява България, би представлявало не само риск от нов гръцки сценарий и катастрофа за икономиката ни, но би застрашило самата еврозона, особено на фона на засилващите се турбуленции. Очевидно е, че ако в настоящото си състояние на пълна липса на готовност България бъде приета в еврозоната, тя ще повтори гръцкия сценарий. Въпросът е дали при сегашната неблагоприятна икономическа обстановка и бързо променящи се геополитически условия, страните-членки могат да си позволят нова криза на единната европейска валута. Призоваваме Ви да вземете под внимание обстоятелството, че такова скорошно приемане на България ще вдигне всички дисциплиниращи ограничения на валутния борд и ще запрати страната във водовъртежа на дългова спирала по прищевките на всеки политик, който, съзнателно или не, е склонен да заложи бъдещето на България в името на личните си облаги.
Адресираме настоящото писмо до ключовите институции в Европейския съюз с молба за критичен анализ и преглеждане на предоставените от българското правителство и БНБ данни до председателя на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, и до президента на Европейската централна банка, Кристин Лагард, във връзка с поискания на 25 февруари 2025 г. от страна на българското правителство и управителя на БНБ извънреден конвергентен доклад.
Анализът, изготвен от тези две институции, е основна стъпка при оценката за готовността на една страна за присъединяването към валутния съюз и предвид съществуващ прецедент с допуснати грешки при изчисленията, довел до присъединяването на страна, неподготвена за валутния съюз, с настоящото писмо се обръщаме и към статистическа служба към Европейската комисия. Призоваваме Евростат да извърши проверка на начина, по който е формиран и изчислен бюджетният дефицит на България за 2024 г., като в тази връзка припомняме разследването на Евростат по повод допуснатите от Гърция грешки за периода от 1997 до 1999 г., които тогава доведоха до некоректна оценка при изчисление на държавния дефицит. Въз основа на представените по-ниски цифри, през 2000 г. ЕС реши, че Гърция ще се присъедини към еврозоната през 2001 г. и цената за тази грешка се изплаща и до днес.
Искрено се надяваме, че здравомислието в Парламента на Европа и Съвета на Европейския съюз ще надделее и при гласуването ще се спре не само потъпкването на демократичните принципи и волята на българските граждани, но и потенциалната заплаха от нова дългова криза в самата еврозона.
Може да се проведе референдум и без разрешение на партиите в парламента. Изпратила съм предложения за два варианта до президента, които няма да струват нищо на държавният бюджет, но дали той ще ги одобри и информира гражданите ще се убедите сами , дали е за народа или е страхливец. Все пак той досега нищо не е направил за държавата и народа ни. Имам вх.номер с дата 15.05.2025г., защото предишните от 11 и 13 уж не бяха приети.
Не на Еврото в България
Всичко това е добре! Но! Не видях подписи!
Татяна Вълчева Те сега първо ще проверят тези дето са се подписали ….В ЕС шест пет няма
Вадим гръцкия сценарий, а?
Ще призная гърците ,че са зле, когато видя гръцка слугиня в български дом.
Евала. Браво за адекватната позиция на тези хора!
И кои са тези общественици? Моля, имена.