След вчерашния огнен ад в област Ямбол, усилията за овладяване на пожара в местността Бакаджик продължават и днес. Ситуацията в близкото село Козарево (община Тунджа) е спокойна. В района на село Лесово (община Елхово), където се намира граничен район, работят седем противопожарни екипа, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова.
Пожарът, който започна близо до гористото възвишение край Ямбол, стигна до село Козарево и навлезе в източната му част. Бяха предприети превантивни мерки, като се евакуираха няколко възрастни хора, а системата BG-ALERT бе активирана. Огънят бе ограничен с помощта на огнеборци, военнослужещи, земеделски производители и много доброволци, като не се допусна по-сериозен риск за населеното място. Изгоряха стопански сгради и помощни помещения, но не са пострадали хора и не са засегнати обитаеми къщи.
Основна гореща точка остава връх Бакаджик, където огънят продължава да унищожава борова и смесена гора. На терен са три противопожарни коли, огнеборци, горски служители с два специализирани автомобила и 20 военнослужещи. Заедно с верижна техника се проправят просеки, за да се ограничи разпространението на огъня. Все още не е ясно дали ще се използва хеликоптер, както беше направено вчера.
Частичното бедствено положение, обявено в неделя за шестте села около Бакаджик, остава в сила, докато пожарът не бъде напълно овладян.
По първоначални данни, в района на Бакаджик и село Козарево пожарът е изгорил около 6000 декара, включително лозови масиви, иглолистни гори, стърнища и сухи треви.
Трети ден продължават усилията за овладяване на пожара в пограничния район край село Лесово. Въпреки че огънят е обхванал около 16 000 декара, няма опасност за населеното място или за граничния контролно-пропусквателен пункт, съобщиха от МВР. За окончателното овладяване на пожара работят седем противопожарни коли.
Пожарът, който избухна вчера следобед между селата Джинот, Иречеково, Търнава и Могила, вече е загасен. Там изгоряха 1200 декара широколистна гора и стотици декари стърнища, сухи треви и храсти, но бяха спасени 500 декара нива и три пчелина. Въпреки опасността, огнеборците успяха да предотвратят пламване на сухи треви в дворове в село Каравелово.
Работата по овладяване на пожарите продължава и в други райони на Ямболска област, като усилията на огнеборци и доброволци са насочени към предотвратяване на нови инциденти.