Search Suggestions

      Хърватските лекари стачкуват поради ниско заплащане

      В Хърватия недоволни от условията на заплащане, рентгеновите лаборанти, лаборантите, медицинските сестри и фармацевтичните техници преустановиха работа на 11 ноември.

      В болниците се извършват само спешни операции, а прегледите, които могат да почакат, се отлагат за по-късна дата. Профсъюзът „Зайедно“, в който членуват 4 000 души от медецинския сектор, в който работят над 70 000 души, обяви продължителна стачка в началото на ноември, за да предупреди, че персоналът е на изчерпване, и да поиска 20 % увеличение на заплатите и преразглеждане на коефициентите. Заместник-председателят на профсъюза Санда Алич, изтъкна инерцията на Министерството на здравеопазването, което не е отговорило на многобройните писма, изпратени от нейната организация, за да подчертае несъответствията в разпоредбите относно коефициентите. „За съжаление, стачката е единственият начин обществото да разбере кои сме ние и през какво преминаваме ежедневно, а именно колко лошо ни се плаща за работата и каква отговорност носим пред пациентите“, каза тя.

      За Владимир Маркуш, ръководител на отдела за спешна медицинска помощ в „Зайедно“, решението е било взето с неохота. „Можехме да го избегнем. От десет месеца, от февруари насам, молим за възможността да разговаряме с министерството, но молбите ни останаха без внимание. Съжалявам за хората, които ще имат нужда от нашата помощ и които ще бъдат лишени от транспорт, но нямахме избор“, каза той. „Увеличението на заплатите на шофьорите на линейки, получено през миналата година, беше около 30 до 50 евро чисто. Това е твърде малко“, поясни още той.

      Андрияна Лукачевич, рентгенов техник и член на профсъюза, се присъедини към движението, за да осъди фишовете за заплата, които вече не са достатъчни за оцеляване, докато Хърватия претърпя рязко увеличение на разходите за живот след присъединяването си към еврозоната. „Условията ни на труд се влошиха през годините, много неща бяха съкратени и бяхме унизени от новите коефициенти, които ни бяха отпуснати. Например настояваме в съществуващия коефициент да се включи надбавка за отписване, каквато досега не е имало“, смята тя.

      Стачката беше обявена, след като Министерството на здравеопазването отказа да се съобрази с исканията на синдиката, по-специално за 20% увеличение на брутната заплата на работниците. Други синдикати отказаха да се присъединят към стачката. Степан Тополняк, председател на 12 000-членния Независим съюз на здравните и социалните служби на Хърватия (SSZSSH ), е по-предпазлив. „Нашите членове няма да стачкуват, тъй като преговорите за колективен трудов договор за сектора ще започнат следващата седмица“, обяснява той.

      На 14 ноември се очаква да бъде назначена комисия, която да преговаря за основната заплата и условията на колективния трудов договор. „Двама членове ни потърсиха за съвет какво да правят по отношение на стачните действия. Предупредихме ги, че могат да понесат последствията от незаконна стачка“, продължава той, като предупреди за стачки „от много по-голям мащаб, които са се провеждали в миналото и са останали без последствия“.

      Отговорът на правителството е да затвори вратата. При посещението си в Будапеща хърватският министър-председател Андрей Пленкович изрази своето неразбиране. „Прибягването до преговори не е изчерпано и ние трябва да продължим по този път. Един изолиран профсъюз не може да организира стачка срещу съветите на други по-големи профсъюзи“, каза той. Премиерът заяви, че миналата година е била създадена комисия, отговаряща за наблюдението на прилагането на новите коефициенти, за да събере „всички възможни оплаквания и коментари от тези, които смятат, че коефициентите може би не са идеални“.

      За профсъюза „Зайедно“ обаче проблемът е именно в това, тъй като оттогава не са предприети никакви действия. Ситуацията може да се влоши през следващите няколко дни, а възможността за разумен диалог се отдалечава. Председателят на профсъюза Крунослав Кушец вече съобщава за „голям натиск, който се оказва върху стачкуващите“ от страна на болничните администрации в цялата страна.

      В университетската болница в Загреб администрацията използва проблемния случай с болните деца като претекст да разгледа случаите им „спешно“ и по този начин да предотврати стачката. Хърватското законодателство гласи, че нито един спешен случай не може да бъде пренебрегнат. „Върху стачкуващите се оказва ужасен натиск със заплахи за уволнение. Въпреки това ние оставаме твърдо решени и няма да се откажем“, казва председателят на „Зайедно“, който очаква правителството да „даде сигнал за започване на разумен диалог“.

      Въпреки че стотици неспешни медицински прегледи са преустановени поради стачката, профсъюзът „“Зайедно““ уверява, че всички сериозни и спешни случаи ще бъдат разглеждани със същата сериозност, както обикновено. Въпреки това стачката ще продължи „докато не бъдат изпълнени всички искания“.

      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      ОСТАВИ КОМЕНТАР

      Моля, въведете коментар!
      Моля, въведете името си тук

      - Реклама -
      - Реклама -
      ТОП ДНЕС
      ТОП 14 ДНИ

      Зареждане…

      Зареждане…

      Search Suggestions
          Search Suggestions