Китай обяви в петък, че ще повиши митата върху американски стоки до 125%, спрямо предишна ставка от 84%, в пряк отговор на увеличението до 145% на митата от страна на администрацията на Тръмп, оповестено ден по-рано. Ходът бележи рязка ескалация в продължаващия търговски конфликт между двете най-големи икономики в света. Мерките на Пекин ще влязат в сила от утре.
В категорично изявление Комисията по митническите тарифи към Държавния съвет – най-висшият орган на изпълнителната власт в Китай – заяви, че всяко по-нататъшно увеличаване на митата от страна на САЩ е „икономически безсмислено“, и отхвърли размяната на търговски удари като непродуктивна.
„Дори ако САЩ допълнително увеличат митата до още по-високи нива, това в крайна сметка ще се превърне в обект на присмех в историята на глобалната икономика“, заяви комисията.
Китай също така предупреди, че всяко продължаващо накърняване на неговите интереси ще бъде посрещнато с решителни ответни мерки, подчертавайки ангажимента на страната да защити своя икономически суверенитет.
Говорител на Министерството на търговията на Китай потвърди официалната позиция, като нарече действията на САЩ „типичен акт на едностранен тормоз и принуда“, който нарушава правилата на Световната търговска организация (СТО). Говорителят призова Вашингтон „да поправи грешките си“ и да отмени всички едностранни мита, наложени върху китайския внос.
Според Пекин, при настоящата митническа структура, американските стоки на практика са нежизнеспособни на китайския пазар. Изявлението подсказва, че Китай може да откаже да участва в бъдещи търговски ескалации, ако САЩ продължат по същия курс.
Експерти: Търговските отношения са „напълно сринати“
Икономисти твърдят, че ескалацията на тарифната война причинява дългосрочни щети на търговските отношения и глобалните вериги за доставки. Бала Рамасами, професор по икономика в China-Europe International Business School в Шанхай, заяви, че „търговските отношения между Китай и САЩ по отношение на стоки са практически сринати“.
Сега вниманието се насочва към това дали двете страни ще успеят да намерят алтернативни пазари и източници за ключови стоки. Според Рамасами, Китай разполага с повече гъвкавост в намирането на заместители, докато САЩ могат да се сблъскат с по-големи трудности поради високата си зависимост от китайския внос.
Джан Джъуей, президент на Pinpoint Asset Management, смята, че това може да е краят на митническата ескалация. „Китай и САЩ изпратиха ясни послания – няма смисъл да се повишават митата още“, отбеляза той.
Въпреки това, Джан предупреди, че няма признаци за предстоящи преговори между двете правителства. Той подчерта необходимостта от оценка на вече нанесените икономически щети и призова двете страни да подновят диалога, за да се предотвратят сериозни сътресения в световните вериги за доставки.